loading1
loading2
alt

Ile kosztuje projekt wnętrza?

category

Częste pytania

author

miragestudio

Koszt projektu wnętrza uwarunkowany jest specyfiką projektu i wspólnie ustalonego zakresu pracy architekta w projekcie. Aby dostosować się do różnych oczekiwań klientów pracownia świadczy usługi projektowe projektowania wnętrz w kilku opcjach do wyboru.

Konsultacje

Jedną z najprostszych form usługi jest konsultacja, która polega na pomocy i doradztwie w projektowaniu wnętrz przez klientów na własną rękę.

Koszt usługi konsultacyjnej jest rozliczany godzinowo i wynosi 200zł/h. Konsultacje mogą odbywać się zdalnie za pomocą Internetu, telefonu, komunikatora sieci społecznościowej itp. lub na zaplanowanym spotkaniu w dowolnie wybranym miejscu.

W przypadku dojazdu na miejsce spotkania oddalonego znacznie od pracowni powyżej 30km doliczany jest koszt dojazdu, o którym uprzednio jest informowany klient w celu akceptacji planowanego wyjazdu.

Koncepcyjny projekt wnętrz

Druga opcja wykonania projektu wnętrz to projekt wnętrz koncepcyjny i jak sama nazwa wskazuje główny nacisk położony jest w tym przypadku na stworzenie przez architekta koncepcji wnętrza w dwóch lub trzech wariantach do wyboru.

Koncepcyjny projekt wnętrz zawiera plan funkcjonalny pomieszczeń z rozlokowanym wyposażeniem i wymiarami i opisem co gdzie się znajduje oraz komputerowe wizualizacje 3d wnętrz.

Wizualizacje komputerowe 3d przedstawiają kompletnie zaprojektowane wnętrze, które wypełnione jest planowanym wyposażeniem, materiałami wykończeniowymi na ścianach podłogach i sufitach, meblami i zabudowami stolarskimi i kompletnym oświetleniem.

Jednym słowem koncepcyjny projekt wnętrz zawiera wszystko co precyzuje estetyczne walory wnętrza. Koszt tej opcji projektowej jest uzależniony od sumy powierzchni użytkowej projektowanych pomieszczeń i jest to wydatek od 120zł/ m2 do 90zł /m2.

Podsumowując koncepcyjny projekt wnętrz to:

 • Analiza funkcjonalna układu pomieszczeń i propozycja optymalizacji przestrzeni pod kątem lepszej ergonomii i indywidualnych preferencji klienta
 • Plan funkcjonalny układu ścian działowych wyznaczających każde pomieszczenie z wymiarami
 • Plan usytuowania drzwi wejściowych do poszczególnych pomieszczeń, szerokości skrzydła i kierunku otwierania
 • Dobór wyposażenia, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, opraw oświetleniowych określających styl wnętrza
 • Plan w formie rzutu z góry pomieszczeń z naniesionym wyposażeniem i materiałami wykończeniowymi i opisem
 • Realistyczne wizualizacje komputerowe wnętrz, na których pokazane są wszystkie elementy wnętrza( kolory, oświetlenie, dekoracje, okładziny na ścianach, podłogi, meble, zabudowy stolarskie, armatura łazienkowa i kuchenna)
 • Tabela z wybranym wyposażeniem z linkami do sklepów i fotografiami produktów
 • Wliczone w cenę usługi spotkania konsultacyjne z architektem wnętrz, na których omawiamy zaproponowane pomysły
 • Projekt wnętrz w kilku opcjach do wyboru, który gwarantuje klientom zobaczenie różnych pomysłów jeszcze przed realizacją

Ostateczna wycena jest przekazywana klientowi po zapoznaniu się przedmiotem opracowania projektowego, jego specyfiki i stopnia skomplikowania.

Kompleksowy projekt wnętrz

Kompleksowy projekt wnętrz to najbardziej optymalna forma opracowania projektu wnętrz. Opcja ta zawiera kompletną dokumentację techniczną umożliwiającą zrealizowanie projektu wg projektu architekta.

Tutaj nie ma przypadków i niespodzianek, ponieważ każdy element wnętrza zaprojektowany i przemyślany jest w najdrobniejszym szczególe. Koszt kompleksowego projektu wnętrz to zakres od 199zł do 149 zł/ m2.

Warto dodać, że dokumentacja techniczna umożliwia wykonanie kosztorysu inwestycji, który można dostosować i optymalizować względem zamierzonego budżetu.

Daje to bardzo wysoki poziom komfortu klientom, którzy mają kontrolę nad projektem, przebiegiem prac i wydatków. Szczegółowy zakres projektu wykonawczego tutaj

Kompleksowy projekt wnętrz z nadzorem autorskim

Opcja projektu kompleksowego rozszerzona o nadzór autorski architekta.

Jest to opcja zapewniająca najlepszą jakość usługi ponieważ oprócz skrupulatnie przygotowanego planu działania, wszystkie prace, zamówienia są osobiście kontrolowane przez architekta.

Można powiedzieć, że architekt wnętrz, bierze na siebie odpowiedzialność za:

 • finalny efekt projektu,
 • jakość wykonanych prac
 • termin w jakim całość zostanie zrealizowana,
 • kosztorys i utrzymanie w ryzach założonego przez inwestora budżetu
 • koordynację i komunikację pomiędzy głównym wykonawcą i mniejszymi podwykonawcami
 • obsługę zamówień wyposażenia wnętrza i materiałów wykończeniowych
 • szybką pomoc w przypadku wystąpienie ewentualnych problemów na budowie

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz to usługa składająca się z wielu etapów, pozornie tylko w ogólnym pojęciu sprowadzona do pracy architekta. Jednak tak nie jest i wymaga współpracy na wielu płaszczyznach z wieloma osobami, oferujących usługi specjalistyczne i skrupulatnego zaplanowania wszystkich wydatków.

Jak specjalista ma wycenić usługę jeśli nie wie co ma wykonać bo inwestor nie potrafi jeszcze wyartykułować czego dokładnie chce i nie wie jak to będzie wyglądało. Jeśli już do tego dochodzi to niestety jest to efekt czystego przypadku i błędnego założenia przez inwestora, że jakoś to będzie i cóż…. wszystko jest dalekie od ideału…. niestety.

Warto więc sobie zadać pytanie czy głównym celem jest dążenie do uzyskania jak najtańszej kalkulacji kosztów i oszczędności na architekcie pomimo faktu że dom lub mieszkanie to najczęściej największa inwestycja w życiu.