Koszt projektu wnętrza uwarunkowany jest specyfiką projektu i wspólnie ustalonego zakresu pracy architekta w projekcie. Aby dostosować się do różnych oczekiwań klientów pracownia świadczy usługi projektowe projektowania wnętrz w kilku opcjach do wyboru.
Kompleksowy projekt wnętrz z osobistym nadzorem autorskim architekta
Jest to opcja zapewniająca najlepszą jakość usługi wykonania projektu wnętrz ponieważ oprócz skrupulatnie przygotowanego planu działania, wszystkie prace, zamówienia są osobiście kontrolowane przez architekta . Nadzór autorski jest szczególnie polecany Inwestorom, którzy nie dysponują wystarczającą ilością czasu aby zająć się projektem. Architekt jest wtedy odpowiedzialny za projekt i przebieg realizacji projektu wnętrza na wszystkich etapach znacznie oszczędzając czas inwestora.
Nadzór autorski architekta zawiera:
- Kontrolę jakości wykonanych prac oraz ich zgodności z projektem wnętrza
- Kontrolę nad terminami w jakich całość zostanie zrealizowana oraz przekazana inwestorowi
- Pomoc w wyborze wykonawców do realizacji projektu
- Spotkania z wybranymi wykonawcami, na których omawiane są wszystkie etapy projektu wnętrza
- Koordynację i komunikację pomiędzy głównym wykonawcą a mniejszymi podwykonawcami
- Obsługę zamówień wyposażenia wnętrza i materiałów wykończeniowych
- Szybką pomoc w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów na budowie
- Wspólne zakupy wyposażenia wnętrz, wizyty w sklepach, salonach oraz firmach oferujących usługi specjalistyczne, które planowane są w projekcie wnętrz
- Regularne spotkania z architektem, na których omawiane są bieżące etapy postępujących prac oraz kolejne zaplanowane prace wykonawcze.
- Korespondencja emailowa podsumowująca, każde spotkanie i wspólne ustalenia.
Koszt projektu kompleksowego z nadzorem to zakres od 290zł do 250 zł za /m2.
Finalnie koszt wykonania usługi jest ostatecznie definiowany po zapoznaniu się ze specyfiką projektu i oczekiwaniach inwestora.
Kompleksowy projekt wnętrz
Kompleksowy projekt wnętrz zawiera kompletną dokumentację techniczną umożliwiającą zrealizowanie projektu wg projektu architekta.
Tutaj nie ma przypadków i niespodzianek, ponieważ każdy element wnętrza zaprojektowany i przemyślany jest w najdrobniejszym szczególe.
Warto dodać, że dokumentacja techniczna umożliwia wykonanie kosztorysu inwestycji, który można dostosować i optymalizować względem zamierzonego budżetu.
Daje to bardzo wysoki poziom komfortu klientom, którzy mają kontrolę nad projektem, przebiegiem prac i wydatków. Szczegółowy zakres projektu wykonawczego tutaj:
- Projekt podłóg wraz z opisem materiałów i rozrysem poziomów, detali podziałów, linii łączących, dylatacji (rzut w skali 1:50)
- Projekt wykonawczy sufitów wraz z opisem – rozrys i poziomy sufitów podwieszanych, detale łączeń i elementów nietypowych( rzut w skali 1:50)
- Wytyczne do projektu branżowego zmian instalacji elektrycznej( rozmieszczenie gniazd, punktów wyprowadzeń oświetlenia, podłączeń urządzeń elektrycznych większej mocy) (rzut w skali 1:50)
- Projekt oświetlenia wraz z opisem, dobór opraw oświetleniowych
- Wytyczne do projektu branżowego wod-kan.
- Wytyczne do projektu branżowego c.o oraz ewentualnej instalacji klimatyzatorów
- Projekt wykonawczy elementów zabudów kartonowo- gipsowych- ścian i ścianek, wnęk i otworów dekoracyjnych, detali
- Projekt wykonawczy elementów zabudów meblowych – szaf, mebli wbudowanych, zabudowy kuchennej i łazienkowej
- Projekt wykonawczy łazienek i kuchni – obejmuje wszystkie elementy aranżacyjne, przyłącza, wyposażenie i sprzęt, dobór materiałów, rozrys detali elementów nietypowych – rzut i rozwinięcia ścian
- Szczegółowy projekt funkcjonalny z wymiarami i opisem realizacyjnym, rozrys elementów nietypowych dla każdego z opracowywanych pomieszczeń – rzut i rozwinięcia ścian w skali 1:25
- Fotorealistyczne wizualizacje komputerowe 3d ukazujące szczegółowo każde z opracowywanych pomieszczeń
- Dobór gotowych mebli i sprzętów, materiałów wykończeniowych oraz innego wyposażenia wnętrza
- Opisy realizacyjne
- Zestawienie rodzaju i ilości potrzebnych materiałów wykończeniowych i wyposażenia zgodnie z zaakceptowaną wersją projektu
- Szacunkowa wycena wyposażenia oraz kosztów realizacji inwestycji
Koszt kompleksowego projektu wnętrz to zakres od 199zł do 149 zł/ m2.
Finalnie koszt wykonania usługi jest ostatecznie definiowany po zapoznaniu się ze specyfiką projektu i oczekiwaniach inwestora.
Koncepcyjny projekt wnętrz
Druga opcja wykonania projektu wnętrz to projekt wnętrz koncepcyjny i jak sama nazwa wskazuje główny nacisk położony jest w tym przypadku na stworzenie przez architekta koncepcji wnętrza w dwóch lub trzech wariantach do wyboru.
Koncepcyjny projekt wnętrz zawiera plan funkcjonalny pomieszczeń z rozlokowanym wyposażeniem i wymiarami i opisem co gdzie się znajduje oraz komputerowe wizualizacje 3d wnętrz.
Wizualizacje komputerowe 3d przedstawiają kompletnie zaprojektowane wnętrze, które wypełnione jest planowanym wyposażeniem, materiałami wykończeniowymi na ścianach podłogach i sufitach, meblami i zabudowami stolarskimi i kompletnym oświetleniem.
Jednym słowem koncepcyjny projekt wnętrz zawiera wszystko co precyzuje estetyczne walory wnętrza.
Koszt tej opcji projektowej to wydatek od 120zł/ m2 do 90zł /m2.
Finalnie koszt wykonania usługi jest ostatecznie definiowany po zapoznaniu się ze specyfiką projektu i oczekiwaniach inwestora.
Koncepcyjny projekt wnętrz to:
- Analiza funkcjonalna układu pomieszczeń i propozycja optymalizacji przestrzeni pod kątem lepszej ergonomii i indywidualnych preferencji klienta
- Plan funkcjonalny układu ścian działowych wyznaczających każde pomieszczenie z wymiarami
- Plan usytuowania drzwi wejściowych do poszczególnych pomieszczeń, szerokości skrzydła i kierunku otwierania
- Dobór wyposażenia, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, opraw oświetleniowych określających styl wnętrza
- Plan w formie rzutu z góry pomieszczeń z naniesionym wyposażeniem i materiałami wykończeniowymi i opisem
- Realistyczne wizualizacje komputerowe wnętrz, na których pokazane są wszystkie elementy wnętrza( kolory, oświetlenie, dekoracje, okładziny na ścianach, podłogi, meble, zabudowy stolarskie, armatura łazienkowa i kuchenna)
- Tabela z wybranym wyposażeniem z linkami do sklepów i fotografiami produktów
- Wliczone w cenę usługi spotkania konsultacyjne z architektem wnętrz, na których omawiamy zaproponowane pomysły
- Projekt wnętrz w kilku opcjach do wyboru, który gwarantuje klientom zobaczenie różnych pomysłów jeszcze przed realizacją
Ostateczna wycena jest przekazywana klientowi po zapoznaniu się przedmiotem opracowania projektowego, jego specyfiki i stopnia skomplikowania.
Konsultacje
Jedną z najprostszych form usługi jest konsultacja, która polega na pomocy i doradztwie w projektowaniu wnętrz przez klientów na własną rękę.
Koszt usługi konsultacyjnej jest rozliczany godzinowo i wynosi 200zł/h.
Konsultacje mogą odbywać się zdalnie za pomocą Internetu, telefonu, komunikatora sieci społecznościowej itp. lub na zaplanowanym spotkaniu w dowolnie wybranym miejscu.
W przypadku dojazdu na miejsce spotkania oddalonego znacznie od pracowni powyżej 30km doliczany jest koszt dojazdu, o którym uprzednio jest informowany klient w celu akceptacji planowanego wyjazdu.
Jak projektować żeby nie zwariować?
Projektowanie wnętrz to usługa składająca się z wielu etapów, pozornie tylko w ogólnym pojęciu sprowadzona do pracy architekta.
Aby osiągnąć zaplanowany efekt projektowanie wnętrz wymaga współpracy na wielu płaszczyznach z wieloma osobami, oferujących usługi specjalistyczne i skrupulatnego zaplanowania wszystkich wydatków.
Prosty przykład z życia…
Jak specjalista ma wycenić usługę jeśli nie wie co ma wykonać bo inwestor nie potrafi jeszcze określić czego dokładnie chce i nie wie jak to będzie wyglądało.
Jeśli już do tego dochodzi to niestety jest to efekt czystego przypadku i błędnego założenia przez inwestora, że jakoś to będzie i cóż…. wszystko jest dalekie od ideału…. niestety.
Warto więc sobie zadać pytanie czy głównym celem jest dążenie do uzyskania jak najtańszej kalkulacji kosztów i oszczędności na architekcie pomimo faktu że dom lub mieszkanie to najczęściej największa inwestycja w życiu.
Drugi przykład z życia … ale ten dużo lepszy
