alt

Korzyści z zatrudnienia projektanta wnętrz: Dlaczego warto inwestować w profesjonalne usługi?

category

Różne Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Urządzanie mieszkania lub domu to zawsze duże wyzwanie, które wymaga podjęcia wielu decyzji. Dla niektórych to przygoda życia, a dla innych męczarnia i każda decyzja rodzi się w prawdziwych bólach. W takich sytuacjach rozsądne wydaje się rozważenie zatrudnienia projektanta wnętrz. Sprawdźmy, jakie korzyści płyną z tej współpracy i ile możemy zaoszczędzić dzięki usługom profesjonalisty.

Projekt szyty na miarę

Indywidualne podejście do klienta

Każda współpraca projektanta wnętrz z klientem zaczyna się od dokładnego wywiadu, w którym projektant pyta nie tylko o gust klienta, ulubione style czy kolory, ale też o styl życia, rodzinę, a nawet plany na przyszłość. Inną aranżację przygotowuje się dla singla nie planującego zakładania rodziny, inną dla młodego małżeństwa, które planuje potomstwo, a jeszcze inną dla rodziny z dziećmi.

Dopasowanie do potrzeb i zainteresowań

Przed rozpoczęciem projektowania, architekt poznaje zainteresowania oraz upodobania przyszłego mieszkańca. Jeżeli jest to dusza towarzystwa, która lubi urządzać spotkania z przyjaciółmi u siebie w domu, warto pomyśleć o dużej wygodnej kanapie, dodatkowych fotelach, pufach i dużej ławie. Jeżeli projektujemy dla osoby, której pasją jest gotowanie czy pieczenie, warto przewidzieć piekarnik zainstalowany w wysokiej zabudowie, który przy intensywnym korzystaniu będzie najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Bardzo ważnym elementem w takim mieszkaniu byłby też duży stół, przy którym goście i domownicy mogliby cieszyć się wspólnymi posiłkami. Osobie zabieganej, często jedzącej poza domem zamiast stołu wystarczy wystający z zabudowy kuchni blat z krzesłem.

W mieszkaniu dla studenta powinno znaleźć się duże, dobrze doświetlone biurko. Dla miłośnika literatury – stylowa biblioteczka oraz wygodny fotel z dobrym oświetleniem do czytania, a wielbiciela muzyki najbardziej ucieszy dobrze zaaranżowane miejsce na kolekcję płyt winylowych. To tylko kilka przykładów tego, jak bardzo wnętrze może się różnić w zależności od tego dla kogo jest projektowane. Decydując się na współpracę z projektantem wnętrz mamy pewność, że efektem końcowym będzie mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Funkcjonalność

Dobrze zaplanowana przestrzeń

Dzięki przygotowaniu aranżacji przez doświadczonego projektanta możemy mieć pewność, że nasze wnętrze będzie odpowiednio doświetlone, sprzęty w kuchni uzyskają funkcjonalny rozkład, projektant w profesjonalny sposób pomoże też rozmieścić gniazdka i włączniki światła na odpowiedniej wysokości, a wszystkie przedmioty codziennego użytku zyskają starannie przemyślane miejsce. Mieszkanie będzie funkcjonalne, a jednocześnie będzie odpowiadało walorom estetycznym klienta.

Wsparcie przy wyborze sprzętów i materiałów

Architekt wnętrz pomoże również w doborze sprzętów oraz materiałów, które będą nie tylko estetyczne, ale również praktyczne i trwałe. Z jego pomocą unikniemy zakupu produktów niskiej jakości, które mogą okazać się wkrótce niewydolne lub zbyt szybko się zużywają.

Nowoczesność

Znajomość trendów i innowacji

Architekt wnętrz uważnie śledzi wciąż zmieniające się trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz. Czyta artykuły branżowe, uczestniczy w najbardziej liczących się w branży konferencjach, targach oraz wystawach. Dodatkowo, profesjonalny projektant ma doświadczenie w stałej współpracy z wykonawcami. To wszystko sprawia, że projektant wnętrz ma szeroką wiedzę oraz niezbędne kompetencje do stworzenia projektu perfekcyjnie dopasowanego do oczekiwań i stylu życia przyszłych lokatorów.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Współczesny architekt wnętrz korzysta również z nowoczesnych technologii, takich jak wizualizacje komputerowe, które pozwalają zobaczyć dane wnętrze w różnych wariantach i kolorystyce. Dzięki temu unikniemy późniejszego rozczarowania i łatwiej będzie się zdecydować na ostateczną wersję, jeśli zobaczymy ją na własne oczy.

Oszczędność czasu

Dobra znajomość rynku artykułów wnętrzarskich

Zawodowy projektant posiada dobrą znajomość rynku artykułów wnętrzarskich, co jest kolejnym ważnym atutem, który przemawia za zleceniem projektu wnętrza profesjonaliście. Jeżeli klient chce uczestniczyć w wyborze mebli czy dodatków, może mieć pewność, że projektant nie zaprowadzi go do sklepów, które nie spełniają jego oczekiwań, tylko wybierze te, które odpowiadają jego gustowi oraz budżetowi.

Nadzór nad realizacją projektu

Można natomiast całkowicie zlecić architektowi dobór mebli i dodatków, samemu nie wychodząc z domu. To samo dotyczy również nadzorów budowlanych. Projektant wnętrz w ramach swoich usług osobiście nadzoruje wykonawców, czuwając nad tym, by projekt był realizowany starannie oraz zgodnie z planem.

Oszczędność pieniędzy

Wykorzystanie wiedzy o cenach na rynku

Oczywiście współpraca z architektem wnętrz kosztuje. Warto jednak wziąć pod uwagę, że projektanci mają dużą wiedzę na temat cen na rynku, wiedzą gdzie można kupić dany produkt taniej, nie tracąc przy tym na jakości. Ponadto projektanci często ze względu na znajomości ze sprzedawcami mogą poprosić o zniżki dla swoich klientów, dzięki temu klient nie przepłaci zamawiając zbyt dużą ilość płytek czy paneli.

Optymalizacja ilości zamówionych materiałów

Przygotowanie aranżacji przez eksperta to także gwarancja, że ilość zamówionych materiałów będzie dokładnie odpowiadała zapotrzebowaniu. Dlatego współpraca z projektantem to inwestycja, która szybko się zwróci.

Wygoda

Minimalizacja formalności

Zamiast setek adresów mailowych do sklepów, firm czy fachowców, jest jeden – do projektanta. To on czuwa nad logistyką zamówień, wie ile czasu czeka się na poszczególne elementy wyposażenia wnętrz, a w związku z tym może efektywnie zaplanować proces wykonania zamówienia. To architekt wnętrz wykonuje telefony, wysyła maile, odbywa spotkania.

Koordynacja prac

Dzięki temu minimalizujemy konieczność osobistego dopilnowania organizacyjnej strony projektu oraz koordynacji jego efektywnego, dokładnego i starannego przełożenia na wykonanie. Zaoszczędzony dzięki temu czas możemy przeznaczyć na to, co najbardziej lubimy.

Spokój

Zmniejszenie stresu związanego z wykończeniem mieszkania

Wszystkie wymienione tutaj punkty mają jeden wspólny mianownik, jakim jest zmniejszenie stresu związanego z wykończeniem mieszkania lub domu. Zatem zdecydowanie warto przemyśleć współpracę z projektantem wnętrz. W końcu sprawnie zorganizowany proces zaprojektowania i wykończenia domu lub mieszkania, który jednocześnie pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, pozwoli nam uzyskać nie tylko wnętrze perfekcyjnie dopasowane do naszych potrzeb i gustu, ale również pozostawi wyłącznie dobre wspomnienia związane z jego aranżacją.

Wizualizacje

Lepsza wizualizacja efektu końcowego

Wizualizacje komputerowe pozwalają zobaczyć dane wnętrze w różnych wariantach i kolorystyce, dzięki czemu unikniemy późniejszego rozczarowania. Poza tym łatwiej jest się zdecydować na ostateczną wersję, jeśli zobaczymy ją na własne oczy.

Pomysły i kreatywność

Oryginalne rozwiązania

Architekt wnętrz zwykle ma w zanadrzu ciekawe pomysły, na które sami byśmy nie wpadli. Mogą to być rozwiązania techniczne, nowatorskie materiały, ukryte schowki, niebanalne sposoby na wykorzystanie ciasnych przestrzeni i wiele innych.

Wykorzystanie wyobraźni

Dobrzy projektanci posiadają wyobraźnię przestrzenną potrzebną do zaprojektowania spojnego i funkcjonalnego wnętrza. Kreatywność artysty i racjonalizm inżyniera to siły pozwalające stworzyć niezwykłe wnętrze.

Formalności i rekomendacje

Pomoc w załatwianiu formalności

Architekci mogą pomóc nam w załatwianiu formalnych aspektów inwestycji, takich jak wizyty w urzędach, sanepidzie, czy u konserwatora zabytków.

Polecenie sprawdzonych fachowców

Architekci zwykle współpracowali już z wieloma wykonawcami i mogą polecić najlepszych. Unikamy wtedy ryzyka, że trafimy na kiepską ekipę wykonawców, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami i stratą czasu.

Podsumowując, zatrudnienie projektanta wnętrz przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędność czasu, pieniędzy, spokój i wygodę. Warto więc rozważyć tę opcję, szczególnie gdy decydujemy się na zakup nowego mieszkania lub planujemy remont. Profesjonalne usługi architekta wnętrz pomogą nam stworzyć idealne wnętrze, które spełni nasze oczekiwania i dostosuje się do naszego stylu życia