Białe liście – Metamorfoza wnętrza mieszkania w Ursusie

Wielokrotnie zadaniem pracowni jest poprawa lub całkowita “świeża” aranżacja wnętrz mieszkania. Tak było również tym projekcie i jest to duża metamorfoza mieszkania w kamienicy, bo dotyczyła znacznej modyfikacji ścian wewnątrz. Mieszkanie miało za sobą co najmniej klika mniej lub bardziej udanych remontów, które jednak tylko ukrywały rzeczywiste mankamenty wnętrz. Należało przede wszystkim poprawić istniejący układ funkcjonalny, który był już modyfikowany kilkukrotnie. Niestety zmiany te po głębszej analizie struktury budynku – kamienicy z roku 1930 wymagały także pewnych zmian konstrukcyjnych w obrębie wewnętrznych ścian działowych. Ta metamorfoza mieszkania w kamienicy jest doskonałym dowodem na to, że warto także wprowadzać  także większe zmiany budowlane, tak aby rzeczywiście spełniało w 100%  kryteria wygodnego mieszkania.

Sypialnia z tapicerowaną ścianą białą szarą tkaniną obiciową, która pełnie funkcję zagłowia łóżka

Mieszkanie zostało zaprojektowany dla niezależnej kobiety, która wymagała w pierwszej kolejności uporządkowania przestrzeni i zdefiniowana nowego programu funkcjonalnego wnętrz. Bardzo zależało jej także na odejściu od ultranowoczesnej stylizacji i skupieniu uwagi raczej na umiarkowanie nowoczesnych wnętrz w stylu eklektycznym z bardziej ozdobnymi dekorami. W tym właśnie kierunku rozwinęła się koncepcja wnętrza. Zaprojektowano wygodniejszy przedpokój z szafą garderobą, wygodną sypialnię z wydzieloną oddzielną garderobą( co prawdopodobnie u każdej Pani przypadłoby do gustu). Kolejne pomieszczenie to łazienka z z oryginalnym układem funkcjonalnym z wanną na środku. Ostatnim i w zasadzie głównym pomieszczeniem jest obszerny salon, w którym zawarta jest strefa kuchenna w formie aneksu kuchennego, strefa jadalni z rozkładanym stołem oraz strefa wypoczynkowa z wygodną sofą z funkcją spania na wypadek przenocowania gościa.

Fornirowane meble

Wprawdzie jakość  sztucznych laminatów imitujących naturalne drewniane forniry z roku na rok rośnie, jednak nigdy nie zastąpi to naturalnych materiałów, które są zawsze niepowtarzalne. Właścicielka mieszkania liczyła na pomoc w znalezieniu ciekawych naturalnych okładzin meblowych popularnie nazywanych fornirami. Po wielu przymiarkach i wielu opcjach prezentowanych m.in. na wizualizacjach wybór padł na pasiasty fornir wenge.  Tym materiałem zostało pokryte większość mebli,  które doskonale wkomponowały się z bielą.

Zastosowano prosty schemat kolorystyczny  czyli odcieniu beżów i brązów z czystą bielą widoczną sufitach i fragmentach ścian. Ten rodzaj dyscypliny w doborze kolorów okazał się konieczny aby zapewnić spójność każdego pomieszczenia z całością. Udało się też dzięki temu stworzyć przestrzeń cechującą się elegancją nasyconą ładem  i wyważonymi proporcjami.

Fornirowany front szafy wnękowej w sypialni zaprojektowany w przestrzeni na ażurowej przeszklonej ściany

Oryginalna łazienka

Łazienka tego mieszkania to nietypowy plan funkcjonalny  z szeroką wanną na środku, pełniącą też funkcję prysznica, całość została sprytnie obudowana piękną kamienną mozaiką. Drugim charakterystycznym elementem wystroju łazienki jest obszerne lustro zamontowane na suficie, wywołując ciekawe wrażenie większej wysokości pomieszczenia. Inwestorka podzieliła się informacją, że goście są zachwyceni szczególnie tą przestrzenią, którą jest niepospolita i ciekawa w odbiorze. Ściany łazienki wykończone zostały naturalnymi materiały takimi jak kamienne slaby trawertynu  oraz kamienna mozaika Emperador Dark.

Wanna ustawiona na środku w łazience. Lustro na suficie i kamienna mozaika, trawertyn na ścianach, zamiast płytek.

Podłoga tego wnętrza to do złudzenia przypominające drewnianą podłogę wysokiej jakości płytki gresowe, co ułatwiło z kolei użycie ogrzewania podłogowego.  Ponadto zadbano o bardziej rozbudowaną formę funkcjonalną łazienki lokując obok siebie zarówno kompaktową miskę ustępową oraz bidet Meridian N Roca. Zrezygnowano z wyraźnego zaakcentowania umywalki jako głównego elementu kompozycyjnego,  co ma wyraz zarówno w szafce pod umywalką, wpuszczanym w blat dyskretnym modelu umywalki oraz prostym lustrze.

Klimatyczna sypialnia

Pierwszym elementem aranżacji sypialni, który rzuca się w oczy zaraz po wejściu przedpokoju jest tapicerowano  białą tkaniną zagłowie łóżka. Pikowana powierzchnia zagłowia wkomponowana została pomiędzy dwa skrajne fragmenty tej samej ściany pokrytej fornirowaną pionowo płytą od podłogi do sufitu.  Uzupełnieniem tej kompozycji są dwie proste szafki nocne z dużymi chromowanymi lampkami nocnymi. Kolejnym specyficznym akcentem  wnętrza jest ażurowa ścianka z miejscem na telewizor, sypialnia jest połączona z salonem za pomocą wstawek z hartowanego szkła z nadrukiem stylizowanych białych liści. Wzór ten z resztą pojawia się także na szklanych drzwiach w tym i kolejnych pomieszczeniach. Klimatyczne wnętrze sypialni to także specjalne oświetlenie, które musiało być nastrojowe. Z tego powodu zaprojektowano podwieszany sufit z wnęką pośrodku. Podwieszona płaszczyzna jest podświetlona  na obwodzie w szczelinie ukrytą taśmą led.