Loftowy klimat – Mieszkanie w stylu loft w Warszawie – 48m2

Projekt wnętrza mieszkania  na warszawskim Bemowie w stylu nawiązującym do wnętrz w konwencji loftu.   Mocne i wyraźne akcenty, charakterystyczny detal w postaci fragmentów ścian wykończonych surową cegłą oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe i jego lokalizacja w mieście były dla inwestora bardzo istotne. Jego marzeniem była zmiana wynajmowanego mieszkania na własne. Oczekiwał przy tym mocno spersonalizowanej przestrzeni w aranżacji wnętrz od  lokalu, który planował nabyć. Z tego powodu jeszcze na etapie budowy osiedla poszukiwał  architekta wnętrz, który pomoże stworzyć mu jego wymarzoną enklawę do zamieszkania.  Opracowanie projektu klient powierzył pracowni Mirage Studio.

Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2

Prace projektowe rozpoczęły się więc na wczesnym etapie, kiedy fizycznie mieszkanie jeszcze nie istniało.  Opracowanie projektu bazowało na dostarczonym projekcie od dewelopera. Na początku stworzony został nowy plan funkcjonalny mieszkania z nowym podziałem ścian działowych i modyfikacją pomieszczeń. Ten początkowy etap był już mocno dopasowany do inwestora i jego wymagań, które np. wymagały znalezienia i wkomponowania miejsca do pracy przy komputerze przy ograniczonej powierzchni.

Poprzez modyfikację usytuowania ścian działowych pomieszczenia zostały lepiej dopasowanego do planowanego wyposażenia i mebli. Pomieszczenia zostały pomniejszone lub powiększone tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Małe mieszkanie w stylu loft ma powierzchnię około 48 metrów kwadratowych. Plan funkcjonalny to  przedpokój z dużą szafą, łazienka z prysznicem i miejscem na pralkę, sypialnia, aneks kuchenny oraz salon z miejscem do pracy przy komputerze.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Kwestie funkcjonalne nie był jednak najważniejszym ogniwem tego projektu. Ważnym punktem przełomowym w znalezieniu właściwej stylistki wnętrz dopasowanych do klienta,  okazało się jego zamiłowanie do starych map Warszawy. Podczas przeglądania inspiracji inwestor zdecydował się mieszkanie w stylu loft, co z kolei usystematyzowało dalsze prace projektowe.

Styl loft nie mógł mieć jednak byt dosłownego charakteru z powodu zbyt małej powierzchni całego lokalu. Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie umiarkowanych akcentów przypisanych loftowym wnętrzom, co klientowi bardzo się spodobało. Jak urządzić małe mieszkanie można przeczytać na blogu Mirage Studio.

Przedpokój

Początek eksplorowania mieszkania to przedpokój, który został otwarty i wyposażony we wnękową szafę, która oprócz miejsca na garderobę pełni też funkcję dodatkowego przechowywania.  Jest wprawdzie przypisana mieszkaniu komórka lokatorska w garażu podziemny, jednak dodatkowe miejsce w szafie zawsze się przyda. Tuż po wejściu po lewej stronie na ścianie jest fototapeta z motywem architektury  Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2

Przedpokój jest skomponowany w jasnych barwach bez przesadnych i nadmiernie rozbudowanych form. Jedynym mocniejszym elementem jest wykończony czerwoną surową  cegłą fragment ściany, cegła została zakupiona od firmy Retrocegła.pl.  Z przedpokoju widać fragment przestrzeni salonu oraz sypialnię jeśli drzwi do niej są otwarte.

Salon

W zasadzie wnętrze salonu stanowiło najtrudniejszy pod kątem funkcjonalnym  etap projektu, ponieważ należało zmieścić znaczną ilość funkcji na małej powierzchni. Najważniejszym obszarem jest  strefa wypoczynku tj.: sofa oraz stolik kawowy usytuowany  naprzeciw ściany z czarną metalową szafką z postawionym telewizorem oraz kolorowy patchworkowy fotel.  Podrzędną przestrzenią, której inwestor bardzo oczekiwał to strefa do pracy.

Zaprojektowano niewielki kącik w narożniku salonu składający się z kompaktowego biurka, fotela oraz otwartych szafek rozrzuconych na ścianie. Mieszkanie w stylu loft wymagało zagrania odpowiednimi dekorami także  w tej strefie. Z  tego powodu  fragment ściany zawijającej się przedpokoju do salonu  oraz fragment ściany przy stole jadalnianym wykończony został tą sama surową czerwoną cegłą.  Dodano też podwieszoną zabudowę meblową na suficie, do której wnętrza zamontowano czarne reflektorowe oświetlenie.

Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2

Jadalnia

Mieszkanie w bloku w stylu loft wymagało wygospodarowania odpowiedniego miejsca na jadalnię. Z tego powodu strefa dzienna jest połączona z aneksem kuchennym za pomocą drewnianego okrągłego stołu  z czterema kolorowymi krzesłami, który nakreśla miejsce gdzie można zjeść posiłek lub przyjąć gości.
Nad stołem jadalni zdecydowano się na zawieszenie czarnych prostych opraw oświetleniowych oraz udekorowanie ściany z czerwonymi cegłami obrazem z mapą Warszawy w czarnej ramie.

Aneks kuchenny

Kuchnia została zmieniona na otwarty aneks kuchenny połączony bezpośrednio ze strefą wypoczynkową czyli jadalnią i salonem. Umożliwiło to zaprojektowanie bardziej rozbudowanej i wygodniejszej zabudowy kuchennej w kształcie litery L.   Nie sposób nie wspomnieć przy opisywaniu tej aranżacji o seledynowej wolnostojącej lodówce firmy SMEG, która była marzeniem inwestora, co ma także odbicie  w kolorystyce części frontów kuchennych.

Mieszkanie w stylu loft to stylizacja kuchni usytuowana dalej od nowoczesnego minimalizmu , która zawiera wiele klasycznych akcentów takich jak : czarne muszelkowe uchwyty meblowe oraz czarny poziomy drążek na ścianie na akcesoria kuchenne, czarny okap kominowy. Czerń tych dodatków doskonale komponuje się z drewnianym blatem kuchennym.

Sypialnia

Podwójne kompaktowe łóżko oraz wolnostojąca szafa. Tuż po wejściu do sypialni ściana wykończona fototapetą z geometrycznymi  kolorowymi wzorami. Lekkie wnętrze sypialni wypełnione prostymi formami, kolorowy plakat w czarnej ramie, czarne oprawy oświetleniowe, doskonale wpisują się w mieszkanie w stylu loft.

Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2

Łazienka

Z racji tego, że łazienka nie posiada dostępu do okna,  można było zaprojektować tą przestrzeń jako bardziej klimatyczną z większą ilością  ukrytego światła.  Po wejściu do łazienki na przeciw drzwi fragment wysuniętej podświetlonej pionowo taśmą LED ściany wykończonej czerwoną cegłą.  Szare imitujące strukturę betonu płytki na ścianach oraz patchworkowe czarnobiałe płytki na podłodze.

Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2

 

Galeria zdjęć mieszkania w stylu loft:

Więcej projektów autorstwa pracowni można znaleźć w sekcji projektowanie wnętrz portfolio.