Projekt wnętrza mieszkania na warszawskim Bemowie w stylu nawiązującym do wnętrz w konwencji loftu. Mocne i wyraźne akcenty, charakterystyczny detal w postaci fragmentów ścian wykończonych surową cegłą oraz subtelna pastelowa kolorystyka.
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe i jego lokalizacja w mieście były dla inwestora bardzo istotne. Jego marzeniem była zmiana wynajmowanego mieszkania na własne. Oczekiwał przy tym mocno spersonalizowanej przestrzeni w aranżacji wnętrz od lokalu, który planował nabyć. Z tego powodu jeszcze na etapie budowy osiedla poszukiwał architekta wnętrz, który pomoże stworzyć mu jego wymarzoną enklawę do zamieszkania. Opracowanie projektu klient powierzył pracowni Mirage Studio.
Prace projektowe rozpoczęły się więc na wczesnym etapie, kiedy fizycznie mieszkanie jeszcze nie istniało. Opracowanie projektu bazowało na dostarczonym projekcie od dewelopera. Na początku stworzony został nowy plan funkcjonalny mieszkania z nowym podziałem ścian działowych i modyfikacją pomieszczeń. Ten początkowy etap był już mocno dopasowany do inwestora i jego wymagań, które np. wymagały znalezienia i wkomponowania miejsca do pracy przy komputerze przy ograniczonej powierzchni.
Poprzez modyfikację usytuowania ścian działowych pomieszczenia zostały lepiej dopasowanego do planowanego wyposażenia i mebli. Pomieszczenia zostały pomniejszone lub powiększone tak aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Małe mieszkanie w stylu loft ma powierzchnię około 48 metrów kwadratowych. Plan funkcjonalny to przedpokój z dużą szafą, łazienka z prysznicem i miejscem na pralkę, sypialnia, aneks kuchenny oraz salon z miejscem do pracy przy komputerze.
Loft oznacza zgodnie z definicją przestrzeń, pomieszczenie bezpośrednio pod dachem np. poddasze lub przestrzeń magazynową zaadaptowaną na potrzeby mieszkalne. Co prawda architektura osiedla zlokalizowanego na warszawskim Bemowie jest daleka od od industrialnego charakteru bowiem jest to nowoczesny design. Nie znajdziemy też wielkiego magazynu, który można by przekształcić w typową przestrzeń loftu. Co znajdziemy? Typowe mieszkania od około 40 metrów kwadratowych do ponad 100 metrów powierzchni, które jednak można dowolnie zaaranżować także w konwencji stylistyki wnętrz industrialnego loftu. Mieszkanie na Bemowie wymagało znacznej optymalizacji funkcjonalnej i skrupulatnego przeprojektowania funkcji.
Kwestie funkcjonalne nie był jednak najważniejszym ogniwem tego projektu. Ważnym punktem przełomowym w znalezieniu właściwej stylistki wnętrz dopasowanych do klienta, okazało się jego zamiłowanie do starych map Warszawy. Podczas przeglądania inspiracji inwestor zdecydował się mieszkanie w stylu loft, co z kolei usystematyzowało dalsze prace projektowe.
Styl loft nie mógł mieć jednak byt dosłownego charakteru z powodu zbyt małej powierzchni całego lokalu. Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie umiarkowanych akcentów przypisanych loftowym wnętrzom, co klientowi bardzo się spodobało.
Warto zwrócić uwagę na to czym charakteryzuje się styl loftowy i jak z niego korzystać szczególnie podczas aranżacji mniejszych lokali. Więcej o tym jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym można przeczytać n a blogu pracowni.
Początek eksplorowania mieszkania to przedpokój, który został otwarty i wyposażony we wnękową szafę, która oprócz miejsca na garderobę pełni też funkcję dodatkowego przechowywania. Jest wprawdzie przypisana mieszkaniu komórka lokatorska w garażu podziemny, jednak dodatkowe miejsce w szafie zawsze się przyda. Tuż po wejściu po lewej stronie na ścianie jest fototapeta z motywem architektury Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Przedpokój jest skomponowany w jasnych barwach bez przesadnych i nadmiernie rozbudowanych form. Jedynym mocniejszym elementem jest wykończony czerwoną surową cegłą fragment ściany, cegła została zakupiona od firmy Retrocegła.pl. Z przedpokoju widać fragment przestrzeni salonu oraz sypialnię jeśli drzwi do niej są otwarte.
W zasadzie wnętrze salonu stanowiło najtrudniejszy pod kątem funkcjonalnym etap projektu, ponieważ należało zmieścić znaczną ilość funkcji na małej powierzchni. Najważniejszym obszarem jest strefa wypoczynku tj.: sofa oraz stolik kawowy usytuowany naprzeciw ściany z czarną metalową szafką z postawionym telewizorem oraz kolorowy patchworkowy fotel. Podrzędną przestrzenią, której inwestor bardzo oczekiwał to strefa do pracy.
Zaprojektowano niewielki kącik w narożniku salonu składający się z kompaktowego biurka, fotela oraz otwartych szafek rozrzuconych na ścianie. Mieszkanie w stylu loft wymagało zagrania odpowiednimi dekorami także w tej strefie. Z tego powodu fragment ściany zawijającej się przedpokoju do salonu oraz fragment ściany przy stole jadalnianym wykończony został tą sama surową czerwoną cegłą. Dodano też podwieszoną zabudowę meblową na suficie, do której wnętrza zamontowano czarne reflektorowe oświetlenie.
Mieszkanie w bloku w stylu loft wymagało także wygospodarowania odpowiedniego miejsca na jadalnię. Okazało się to sporym wyzwaniem z powodu powiększenia funkcji kuchni, która wchłonęła miejsce na jadalnię Jednak po kilku wersjach planu funkcjonalnego najlepszą opcją okazał się okrągły stół, który pomimo dość ciasnego usytuowania zawsze dużo łatwiej ominąć niż stół kanciasty. Z tego powodu strefa dzienna jest połączona z aneksem kuchennym za pomocą drewnianego okrągłego stołu z czterema kolorowymi krzesłami, który nakreśla miejsce gdzie można zjeść posiłek lub przyjąć gości.
Nad stołem jadalni zdecydowano się na zawieszenie czarnych prostych opraw oświetleniowych oraz udekorowanie ściany z czerwonymi cegłami obrazem z mapą Warszawy w czarnej ramie.
Gotować każdy może, szczególnie kiedy jest mały ale własny aneks kuchenny
Kuchnia została zmieniona na otwarty aneks kuchenny połączony bezpośrednio ze strefą wypoczynkową czyli jadalnią i salonem. Umożliwiło to zaprojektowanie bardziej rozbudowanej i wygodniejszej zabudowy kuchennej w kształcie litery L. Nie sposób nie wspomnieć przy opisywaniu tej aranżacji o seledynowej wolnostojącej lodówce firmy SMEG, która była marzeniem inwestora, co ma także odbicie w kolorystyce części frontów kuchennych.
Mieszkanie w stylu loft to stylizacja kuchni usytuowana dalej od nowoczesnego minimalizmu , która zawiera wiele klasycznych akcentów takich jak : czarne muszelkowe uchwyty meblowe oraz czarny poziomy drążek na ścianie na akcesoria kuchenne, czarny okap kominowy. Czerń tych dodatków doskonale komponuje się z drewnianym blatem kuchennym.
Miejsce relaksu gdzie można naładować siły witalne na kolejny dzień – sypialnia
Odpoczynek po wyczerpującym dniu to typowa sytuacja, który wymaga odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni. Najlepiej aby była to bardzo prywatna przestrzeń idealnie dopasowana do predylekcji mieszkańca, który powinien być przekonany że jest swoim “królestwie”. Mieszkanie w stylu loft to naturalnie także przestrzeń sypialni. Podwójne kompaktowe łóżko oraz wolnostojąca szafa. Tuż po wejściu do sypialni ściana wykończona fototapetą z geometrycznymi kolorowymi wzorami. Lekkie wnętrze sypialni wypełnione prostymi formami, kolorowy plakat w czarnej ramie, czarne oprawy oświetleniowe, doskonale wpisują się we wnętrzarską stylizacją przestrzenie w klimacie loftu.
Łazienka z ceglaną ścianą i “patchworkową” podłogą
Z racji tego, że łazienka nie posiada dostępu do okna, można było zaprojektować tą przestrzeń jako bardziej klimatyczną z większą ilością ukrytego światła. No cóż jeśli czegoś nie ma w tym wypadku właśnie okna można to również ciekawie wykorzystać. W takiej konfiguracji łazienka jest nastrojowa i bez wątpienia uprzyjemni czas podczas relaksującego prysznica oraz podkreśli walory estetyczne. Po wejściu do łazienki na przeciw drzwi fragment wysuniętej podświetlonej pionowo taśmą LED ściany wykończonej czerwoną cegłą. Szare imitujące strukturę betonu płytki na ścianach oraz patchworkowe czarnobiałe płytki na podłodze. Mieszkanie w stylu loft powinno być zaprojektowane komplementarnie przykładając należytą uwagę do każdego pomieszczenia także łazienki.
Styl loftowy cieszy się olbrzymią popularnością i nic nie wskazuje na to aby ten trend się zmieniał. Charakterystyczne czarne lampy już na dobre wpisały się kanon tej stylizacji, która po prostu jest modna i uniwersalna. Dla osób zdystansowanych do stylu nowoczesnego czy popularnego stylu skandynawskiego i dalekich od klasycznych pałacowych aranżacji typu glamour mieszkanie w stylu loft będzie strzałem w dziesiątkę.
Więcej projektów autorstwa pracowni można znaleźć w sekcji projektowanie wnętrz portfolio.