Piękno jedwabiu – projekt wnętrz poddasza domu

O projekt projekt wnętrz poddasza domu do Mirage Studio,  zwróciła się para właścicieli tuż po samodzielnej aranżacji wnętrz parteru domu. Jak wyglądała współpraca? Inwestorzy oczekiwali eksperckiego rozwinięcia  adaptacji około 100 metrowego poddasza, które zamierzali zmodyfikować na przestrzeń użytkową, mieszkalną. Po drugie marzeniem inwestorów było zachowanie spójności pomiędzy nową projektowaną przestrzenią poddasza a resztą zaaranżowanej już części domu.

Na początku miało miejsce spotkanie, na którym właściciele dokładnie zaprezentowali istniejące wnętrza  i szczegółowo przekazali, jakich funkcji i pomieszczeń oczekują na poddaszu.  Preferowany styl nowoczesny z elementami stylu glamour i klasycznego w jasnym  i subtelnym schemacie kolorystycznym bez nadmiernego przeładowania.  Poza tym  w znacznej mierze zdecydowali zdać się na profesjonalistów doświadczonej pracowni projektowania wnętrz.

Jakie funkcje znalazły się na poddaszu?

Prace projektowe w zasadzie rozpoczęły się od wydzielenia przestrzenie nieużytkowej, która powodowała więcej dysfunkcji niż korzyści. Było spowodowane to m.in. brakiem ścianki kolankowej na poddaszu i usytuowaniu murłaty praktycznie na samym stropie. Z tego powodu skosy połaci dachowych były opuszczone stosunkowo nisko, które wygenerowały klarowny podział na przestrzeń użytkową w granicach zdrowego rozsądku w kwestii ergonomii i na przestrzeń wyłączoną  z użytkowania.

Kolejnym krokiem było stworzenie przestrzeni komunikacyjnej dla planowanej sypialni zespolonej z garderobą, dużej łazienki z pralnią i dużej garderoby. Przestrzeń komunikacyjna została zaprojektowana jako otwarty mini salon na poddaszu, który został powiązany do ciągu komunikacji pionowej czyli drewnianych białych schodów.

Poszukiwania właściwych proporcji pomieszczeń

Cała sztuka polegała na znalezieniu właściwych proporcji projektowanych pomieszczeń względem dostępnej wysokości sufitu. Oczywiście w projekcie uwzględniono fakt potrzeby ocieplenia poddasza izolacją termiczną pomiędzy krokwiami więźby dachowej i nieco poniżej co poskutkowało znacznym obniżeniem sufitu – jednak koniecznym.   Aby zapewnić inwestorom możliwie największy komfort analizowania zaproponowanych rozwiązań projektowych stworzony cyfrowy model 3d poddasza ze wszystkimi docelowymi spadkami sufitu. W ten sposób zdecydowanie łatwiej było oceniać projekt adaptacji i lepiej wyobrazić sobie całość koncepcji.

Doświetlenie poddasza za pomocą okien połaciowych

Ze względu na fakt stworzenia dodatkowych pomieszczeń na poddaszu naturalnie zrodziła się potrzeba ich doświetlenia i zaprojektowania okien połaciowych w odpowiedniej ilości. Okna połaciowe umiejscowiono na optymalnej wysokości nie za nisko i nie za wysoko, aby był łatwy i wygodny dostęp.

Poddasze w stylu delikatnego glamour

W tym wypadku styl wnętrza, został wyraźnie nakreślony przez właścicieli domu. W związku z tym wprowadzono charakterystyczne elementy tego stylu do zaprojektowanych nowych pomieszczeń.

W aranżacji wnętrz poddasza dominują delikatne materiały wykończeniowe, jasna drewniana podłoga z desek warstwowych, pastelowo szare ściany , białe drzwi, biała stylizowane barierki schodów oraz dekoracyjne dodatki. Z klatki schodowej wchodzi się na przykład na duże podzielone w karo lustro w białej ramie, które dodaje optycznie nieco więcej wrażeniowo przestrzeni. Zastosowano dyskretne wpuszczane nowoczesne oświetlenie oraz meble i wyposażenie z umiarkowanym dekorem, jednak  bez przesady w stronę purystycznych form.  Zasadniczo ten schemat aranżacyjny objął wszystkie pomieszczenia poza łazienką.

Łazienka wymagała wprowadzenia większej ilości zakładanej funkcji, co poskutkowało stworzeniem dużej powierzchni zabudowy meblowej na jednej ze ścian.  Zdecydowano się na pastelowy zielonkawo – oliwkowy kolor otwieranych dociskowo frontów z ażurowym poziomym lamelowaniem w środku.  Wykorzystano dostępną przy istniejącym kominie wnękę na kabinę prysznicową  a na  ścianie na przeciw wysokiej zabudowy meblowej dodano dużą owalną umywalkę. Poza tym marzeniem inwestorów było zaprojektowanie  w przestrzeni łazienki zarówno miski ustępowej oraz bidetu – co zostało wykonane. Aby zachować spójność i harmonię z resztą wnętrz na poddaszu ściany wykończono płytkami z gresu imitującymi biały marmur z czarnym drobnym rysunkiem żyłek.

Podsumowanie

Poddasze to bardzo często zapomniana lub aranżowana na samym końcu przestrzeń domu. Wymaga bardzo starannego zaprojektowania wyposażenia i planu funkcjonalnego ze względu na liczne skosy sufitu i ograniczoną w ten sposób przestrzeń wnętrz.   Pomimo nowych trendów w architekturze mieszkaniowej polegającej na zadaszaniu domów stropodachami dachy dwuspadowe i wielospadowe pozostaną jeszcze długo wykorzystywane w budynkach domów.  Adaptacja poddasza  może być świetną okazją do tego aby powiększyć dom  i dodać nowe często brakujące funkcje jak dodatkowy gabinet, sypialnia, łazienka itp. Styl wnętrza i sposób jak jest zaaranżowane na poddaszu jest możliwy na szeroką skalę,  wbrew obiegowej opinii że musi to konieczne być otwarty loft.