Dom pełen blasku czyli projekt domu w stylu glamour 

Aranżacja wnętrz w stylistyce nowoczesnej jednak z klasycznymi akcentami. Udało się wypracować wspólnie z inwestorami projekt domu w stylu glamour.  Subtelna kolorystyka i delikatne formy wyposażenia, i klasyczne detale to kwintesencja tego projektu. Dom o powierzchni 120m2 w zabudowie szeregowej, którego mieszkańcami jest młode małżeństwo i ich nowonarodzony syn. Dom zlokalizowany jest na obrzeżach Białegostoku i został zakupiony na rynku pierwotnym.

Inwestorzy po wstępnej analizie założyli optymalizację wnętrz domu przez projektanta wnętrz. Wszystkie prace wykończeniowe zostały wstrzymane do czasu opracowania projektu wnętrz i wszystkich zmian z tym powiązanych. 

Szczypta złota - projekt wnętrza domu 120m2 w Białymstoku

Inwestorom zależało na wnętrzach nowoczesnych z elementami stylu glamour i stylu klasycznego. Ponadto właściciele oczekiwali  skorygowania planu funkcjonalnego domu, aby stał się wygodniejszy i lepiej dopasowany do ich potrzeb. Przy czym na samym początku ustalone zostało, że planowane modyfikacje ścian działowych i przebudów muszą zmieścić się w rozsądnych granicach tylko jeśli to rzeczywiście konieczne. 

Wygodne tapicerowane siedzisko z kryształowymi guzikami to jeden z pierwszych elementów wyposażenia domu, na które się natkniemy rozpoczynając wędrówkę po pomieszczeniach. Przedpokój na jednej ze ścian zabudowany jest szafą i szarą wnęką, gdzie można usiąść zakładając np. obudowie lub biorąc głębszy oddech przed wyjściem na zewnątrz. Szafa jest wprawdzie niewielka jednak jest i kilka kurtek i płaszczy się tam zmieści. Fronty szafy są prawie białe i otwierają się poprzez docisk.

Przy samej podłodze znajduje się pozioma szczelina na krótkie buty, które można dyskretnie tam postawić. Podłoga chociaż stanowi niewielki kawałek powierzchni jest bardzo dekoracyjna i wzorzysta są to białe płytki z ciemnoszarym motywem jak dom w stylu glamour przystało.

Szczypta złota - projekt wnętrza domu 120m2 w Białymstoku

Z przedpokoju można dostać się też do garażu poprzez drzwi wykończone dużym lustrem oraz przejść dalej do niewielkiego korytarza, który płynnie przechodzi w strefę salonu z aneksem kuchennym.  Na chwilę zatrzymamy się przy schodach obok, których nie sposób przejść obojętnie bowiem jedna ze ścian uwodzi swoim czarem dużego kryształowego lustra ułożonego z mniejszych fragmentów w karo. Poza tym wszystkie ciemnobrązowe stopnie schodów są podświetlane, które razem w połączeniu z dekoracyjną barierką robi jeszcze lepsze wrażenie.

Szczypta złota - projekt wnętrza domu 120m2 w Białymstoku

Kryształowe lustro jest doskonałym przykładem, że czasami potrzeba naprawdę niewiele aby wprowadzić pałacowy luksusowy wystrój wnętrz do domu. Wszystkie  załamania i odbicia na lustrzanej powierzchni są jak szlachetny klejnot, który ma zachwycać. Wracając na ziemię a konkretnie na parter domu tuż po wyjściu ze schodów na prawo otwiera się salonowa strefa dzienna, będą sercem domu. Znajduje się tutaj obszerny wysokiej jakości narożny wypoczynek ze stylizowanych białym stolikiem kawowym, ściana z miejscem na ekran TV oraz aneks kuchenny z zabudową w kształcie litery L. Poniżej plan parteru domu z zaprojektowanym układem funkcjonalnym.

plan parteru - dom w stylu glamour -rzut z góry

Plan poddasza również został zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb inwestorów. Bardzo mocno została zmodyfikowana klatka schodowa i korytarz, która w pierwotnej wersji  była zbyt mała. Poprawiono proporcje korytarza aby zoptymalizować komunikację pomiędzy pokojami i wyeksponować piękną udekorowaną sztukaterią i dodatkami klatkę schodową.

plan poddasza domu w stylu glamour

Demo projektu zobacz prezentację

Program funkcjonalny wnętrz

Dom posiada dwa poziomy użytkowe to jest parter oraz poddasze użytkowe. Parter złożony jest salonu pełniącego funkcję dzienną oraz funkcję miejsca do spożywania posiłków – jadalnię, która łączy się aneksem kuchennym. Ponadto parter to także przestrzeń przedpokoju, WC, korytarza i klatki schodowej, garażu oraz pomieszczenia technicznego.

Poddasze składa się z sypialni małżeńskiej z pomieszczeniem garderoby, sypialni przeznaczonej dla gości, sypialni przypisanej dziecku, dużej łazienki z funkcją wanny i kabiny prysznicowej, korytarza i przestrzeni klatki schodowej. Inwestorom spodobała się koncepcja wnętrz w jasnych i lekkich kolorach, stąd ostatecznie dominuje przede wszystkim biel połączona a czarnymi akcentami i subtelnymi pastelowymi kolorami oraz złotymi detalami.

Aranżacja domu w stylu glamour to detale i dekoracje

Projekt wnętrz wypełniony licznymi dekorami można zauważyć przede wszystkim w wyrafinowanych starannie dobranych meblach oraz białej sztukaterii na ścianach i sufitach. Dekoracyjny charakter tego wnętrza można też zaobserwować eleganckich lampach ze złotymi dodatkami o niebanalnych formach, które są bardzo charakterystyczne.

Zastosowano też materiały wykończeniowe wysokiej jakości takiej jak ciemny parkiet z wędzonego dębu oraz płaty kamienia naturalnego białego i czarnego granitu, a pomieszczeniach sanitarnych płytki imitujące czarny i biały marmur.

Szczypta złota - projekt wnętrza domu 120m2 w Białymstoku

Wyjątkowym elementem stylizacji tego wnętrza jest biała zabudowa kuchenna z czarnym blatem roboczym, który „zawija” się na spód szafek górnych tworząc ciemną obwolutę wokół przestrzeni roboczej kuchni. Elementem takim jest też zdecydowanie większa głębokość szafek górnych(60cm) ponad czarnym przedłużeniem blatu pod szafkami górnymi.

Sztukateria na ścianach

Zamiast oklepanej tapety i pstrokatej tapety na ścianach zastosowano prostą kompozycję ze styropianowych listew pokrytych masą kwarcową, które tworzą prostokąty i kwadraty wypełniając harmonijnie powierzchnię ścian.

Obszerne kryształowe lustra

Ze względu na fakt, że niektóre miejsca przestrzeni domu nie są dostatecznie doświetlone, szczególnie klatka schodowa i komunikacja zastosowano duże powierzchnie luster w tych strefach. Zwiększa to nie tylko ilość wpadającego świata, ale także bardzo rozszerza wrażenie głębi przestrzeni, która staje się bardziej przyjazna w odbiorze. Aby jednak być konsekwentnym w wyborze dominującego stylu wnętrza powierzchnie luster składają się z wielu fragmentów w kształcie rombów.

Zoptymalizowana przestrzeń poddasza

Pomieszczenia w strefie prywatnej na poddaszu nieznacznie poddano modyfikacjom funkcjonalnym optymalizując głównie łazienkę oraz sypialnię małżeńską. Przez co znacząco podniesiono komfort użytkowania łazienki, która nie zapewniała wystarczającej objętości miejsca w pierwotnej konfiguracji.

Podsumowanie

Finalizując opisywanie tego projektu wnętrza warto zwrócić uwagę na fakt, że optymalizacja i wykreowanie wnętrza spójnego i harmonijnego nie zawsze oznacza duże modyfikacje funkcjonalne. W wielu przypadkach wystarczy nieznaczne wprowadzenie korekt planu pomieszczeń oraz przedefiniowanie odbioru przestrzeni za pomocą np. przemyślanych dekoracji.