Projekt elewacji domu kostki

Pracownia Mirage Studio wykonała projekt elewacji domu kostki. W latach 60 – tych, 70 -tych był to synonim nowoczesnej architektury, która dziś już tak nie zachwyca. Architektura domów jednorodzinnych  z tamtego okresu jest charakterystyczna  bo prosta i z reguły całkowicie pozbawiona detalu architektonicznego oraz urozmaicenia elewacji budynku różnorodnymi materiałami. Co było dość powszechnym zabiegiem mającym na celu ujednolicenie architektury mieszkaniowej w urbanistyce, która w zamierzeniu miała by bardziej spójna.  W tamtych czasach popularnym kolorem był nieatrakcyjny bele jaki ponury szary. Tak było i wiele takich obiektów zostało, które obecnie są przebudowyane aby poprawić ich walory estetyczne i użytkowe. 

Projekt elewacji domu kostki z lat 70-tych. Nowoczesna jasno szara elewacji z drewnianymi wstawkami.

Pracowania Mirage Studio została poproszona o przeprojektowanie elewacji domu typu kostka, aby nadać mu nowoczesny i bardziej atrakcyjny wygląd. W tym celu  zmieniliśmy kolor elewacji, aby odświeżyć i ożywić wyglądu budynku. Dodano też elementy dekoracyjne, takie jako płyty betonowe tworzywo imitujące deski z drewna naturalnego, które wprowadzą ciepło i przytulność do elewacji. Zaplanowano też zainstalować nowoczesne elementy oświetleniowe, które podkreślą architekturę budynku i będą stanowić element dekoracyjny. Kolejnym pomysłem jest zastosowanie nowych technologii w postaci paneli fotowoltaicznych, które nie tylko pomogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ale również dodadzą elewacji nowoczesnego charakteru. Inne opcje to np. stworzenie tarasu na dachu, zastosowanie nowoczesnych okien czy zastosowanie roślinności, która znacznie poprawi estetykę domu i wprowadzi przyjazną atmosferę. Konstrukcja  i bryła domu miała pozostać w pierwotnej formie, jedynie architektura zewnętrzna miała być poddana znacznej metamorfozie. Już po wstępnej inwentaryzacji i wykonaniu modelu cyfrowego 3d, okazało się że dom posiada ładne proporcje bryły przestrzennej, która jest jednak pozbawiona detalu. Zarówno okna jak i wszystkie okna miały pozostać na miejscu. 

Modernizacja elewacji domu kostki – materiały

Projekt elewacji domu jednorodzinnego podzieliliśmy na etapy. Zacznijmy od dachu, zaplanowano wymianę pokrycia dachowego z blach w kolorze brunatnym na nowoczesne pokrycie dachowe  z antracytowej nowoczesnej blachy na rąbek stojący. Ponadto zaprojektowano także wymianę orynnowania domu w  kolorze jak pokrycie dachowe.  Kominy zostały obudowane blachą w kolorze dachu, tak aby zlewały się z całością. W projekcie wykorzystano niewielki gzyms dachu, do którego dodano przedłużenie w dół fragmentu ciemniej elewacji pod gzymsem, który jest wysunięty o kilka centymetrów względem głównego lica elewacji.

Projekt elewacji domu kostki w jasno szarej kolorystyce - elewacja ogrodowa

Kolory i materiały elewacji

Projekt elewacji domu kostki i wybór koloru przeprowadzano na drodze wielu prób z wizualizacji komputerowymi elewacji domu. Wspólnie z inwestorem wybrano zdecydowano się na następujący schemat kolorystyczny tj: antracytowy ciemno szary dach, jasno-szare ściany elewacji budynku z tynku mineralnego, ciemnoszare płyty z betonu architektonicznego jako cokół budynku. Ponadto zaplanowano wymianę kostki brukowej wokół domu na kostkę w kolorze szarym. Istotnym elementem kompozycji elewacji domu  są wstawki na fragmentach ścian z tworzywa imitującego deski drewniane, który jest odporny na zmienne warunku atmosferyczne i przede wszystkim jest odporny na promieniowanie UV. Do całości dodano też ciemniejsze barierki na balkonach oraz zaprojektowano nowoczesne ogrodzenie systemowe ze słupami z betonowych bloczków i metalowymi szarymi przęsłami.  Jeśli planujesz remont elewacji domu zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracowni Mirage Studio – projekt elewacji domu.