alt

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Dla wielu będzie to zapewne temat nasycony mitycznymi wyobrażeniami o zarobkach architektów, którzy rzucają ceny z Księżyca, aby później wydawać w ten sposób zarobione pieniądze na wakacjach w egzotycznym kraju sącząc zimnego drinka z palemką.

Ile kosztuje projekt wnętrz? Prawda jest taka, że cena usług projektowych jest skromnym promilem wobec kosztów usług wykonawczych i zakupu materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz itp. Ile dokładnie kosztuje taka usługa jest pytaniem trudniejszym, ponieważ zależy od wielu czynników, które postaram się rozwinąć w tym artykule. Być może zmiana formy pytania na: ile powinien kosztować profesjonalny projekt wnętrz pomoże w zrozumieniu w szerszym kontekście co finalnie kształtuje ceny tej usługi.

Z tego tekstu dowiesz się :

  • Jaki jest średni koszt usług projektowania wnętrz ?
  • W jaki sposób obliczana jest cena usługi
  • Ile kosztuje projekt wnętrz w 2023 roku?
  • Jak zakres opracowania projektu wnętrz wpływa na koszt usługi
  • Jakie są różnice pomiędzy projektem koncepcyjnym, projektem wnętrz kompleksowym oraz projektem z nadzorem
  • Dlaczego warto wybrać usługę projektowania wnętrz w profesjonalnej pracowni

Ile kosztuje projekt wnętrz? Jaki jest cena za usługi projektanta wnętrz?

Po pierwsze w Internecie znajdziemy olbrzymi rozrzut cenowy za usługę projektowania wnętrz. Co może powodować spore zamieszanie. Jest to spowodowane przede wszystkim z nieprecyzyjnemu rozumieniu terminu projektowania wnętrz, który dla każdego będzie oznaczał i zawierał w sobie co innego. Idąc tym tropem łatwo dojść do wniosku, że im bardziej zaniżona cena za usługę tym zakres opracowania takiego projektu jest dużo mniejszy i odwrotnie.

Prawda jest też taka, że w dobie trendu informacji przekazywanych w pigułce trudno oczekiwać innego nastawienia. Niestety nie da się bez rzetelnego opisu, poważnie zdefiniować usługi projektowania wnętrz i uzasadnienia ceny takiej usługi.

Średni zakres cenowy w Polsce wykonania projektu wnętrz wynosi od około 69zł/m2 do 350zł/m2 lub więcej co jest znaczącym przedziałem kosztów, który musi z czegoś wynikać.

Warto więc zadać sobie pytanie co tak naprawdę oznacza ten termin “projektowanie wnętrz” i czego możemy się spodziewać w ramach wykonania tej usługi.

 Pułapka błyskawicznej wyceny

Jednak jak wspomniałem wcześniej wiele osób nastawione jest na uzyskanie odpowiedzi na to ile kosztuje projekt wnętrz w ekspresowym tempie bez wgłębiania się w opis i detale usługi. Niestety bez takiej analizy bardzo trudno jest poznać rzeczywisty koszt opracowania projektu wnętrz i wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski.

Z tego powodu każda profesjonalna pracowania projektowa, dokładnie i rzeczowo serwuje klientom ceny swoich usług oraz pełny szczegółowy zakres przewidywanych prac projektowych. Dobrze przy tym mieć na uwadze to, że taki zakres nie jest mały i zawiera w sobie wszystkie etapy, które mogą na wstępie przytłaczać potencjalnego usługobiorcę.

Jednak w perspektywie wydania znacznej sumy pieniędzy na realizację samego projektu wnętrz czyli jego wdrożenia w życie jest to jak najbardziej w interesie klienta. Każda poważna pracowania posiada swój indywidualny standard pracy i określony schemat pracy nad projektem, który jest wypracowywany latami z biegiem zdobywanego doświadczenia i ilości zrealizowanych zleceń.

W związku z czym nie ma co oczekiwać rzetelnego projektu z ogłoszenia np. wykonam projekt wnętrz za kilkaset złotych, bo co to tak naprawdę oznacza? Najczęściej będą to skopiowane wizualizacje z poprzedniej koncepcji, która bardzo pobieżnie traktuje rzeczywiste wymiary i możliwości realizacji, wstawienie losowo wybranych reklamowanych płytek i mebli.

Dekorowanie to nie to samo co projektowanie wnętrz

Mnóstwo osób kojarzy projektowanie wnętrz z dekorowaniem co jest dużym uproszczeniem. Wazoniki, kwiatki, dekoracje itp. to jedynie dodatki, które owszem są elementem projektu wnętrz jednak w procentowym ujęciu. Tutaj także samo określenie dekorowania można rozumieć szeroko i każdy zapewne zinterpretuje to na swój sposób.

Dla wielu osób właśnie dekorowanie będzie synonimem projektowania wnętrz. W związku z tym bez trudu można znaleźć ofertę wykonania takiego dzieła, które będzie de facto dekorowaniem a nie projektowaniem.

Ok. To czym się różni projektowanie od dekorowania?

Dekorowanie to sztuka ozdabiania i wprowadzania mniejszych elementów, które pod względem funkcjonalnym nie mają większego znaczenia we wnętrzu. Oczywiście wpływają na wygląd, styl, klimat wnętrza itd. Często posługuje się następującym przykładem, aby to zobrazować: Jaka jest wartość projektu dowolnego pomieszczenia, które jest niewygodne, a możliwości przemieszczenia są ograniczone, pomieszczenie jest zbyt ciemne, ciasne, przeładowane meblami, dodatkami bez sensu i dekorami od Sasa do Lasa.

Dalej rozmowa jest podstawowym narzędziem w pracy nad projektem. W praktyce oznacza to na wstępnym etapie przeprowadzenie wywiadu z klientem i uzyskanie przez architekta szczegółowych informacji, w jaki sposób planuje korzystać z dostępnej przestrzeni, jaki układ pomieszczeń z podziałem na funkcje będzie wg niego idealny. Już ten etap to praca nad istniejącym układem ścian działowych i wstępne kreślenie planu funkcjonalnego wnętrz, analiza co będzie tanie i łatwe w realizacji a co kosztowne i trudne w wykonaniu.

Moim zdaniem nie da się niczym zastąpić tego etapu, który jest absolutnie kluczowy w perspektywie dalszych etapów procesu projektowego.

Architekt wnętrz rozmowy z klientem

Analiza rzeczywistych potrzeb inwestora

Projektowanie wnętrz to znacznie szerszy proces, podzielony na etapy, który zajmuje więcej czasu i pracy. Pierwszym etapem tego procesu jest wnikliwa analiza rzeczywistych potrzeb inwestora. Przyznam się tak na marginesie, że osobiście nie przepadam za tym określeniem, jednak mniej więcej zawiera w sobie właściwy sens. Nie taki więc znów diabeł straszny jak go malują bowiem jest to w zasadzie rozmowa o projekcie i oczekiwaniach inwestora, jak sobie wyobraża współpracę i jakiego efektu się spodziewa.

Co to oznacza? Każdy ma odmienne wyobrażenie o przestrzeni wokół siebie i swoje bardzo subiektywne wymagania względem niej. Człowiek jako jednostka i specyficzne indywiduum pragnie wyrażać siebie na swój oryginalny sposób, co również ma bezpośrednio przełożenie na otaczającą przestrzeń. Bo czym jest ubiór, jeśli nie najbliższą otaczającą ciało przestrzenią itd., Moda, styl, trendy to także czynniki, które wpływają na to jakie są oczekiwania względem przestrzeni wnętrz.

Nie da się rozmawiać o architekturze w ujęciu czysto technicznym i matematycznym, bez uwzględnienia sztuki, symboliki i rzeczywistych potrzeb jednostki, funkcji które to potrafią się zmieniać w dość krótkim czasie. Takie potrzeby są obecne w naszym życiu i ulegają zmianom.

Z tego powodu tak ważna jest wstępna analiza (rzeczywiste poznanie potrzeb). W związku z tym jak najbardziej równolegle do pytania ile kosztuje projekt wnętrz powinno być doprecyzowanie jaki projekt?

Projekt koncepcyjny a kompleksowy projekt wnętrza z nadzorem i wyraźne różnice

Nie jest popularne aby w portfolio z projektami zamieszczać dokumentację projektu, bo jest tam cała masa technicznego żargonu, kresek, wymiarów. W istocie jednak jest to przetłumaczona koncepcja architekta na uniwersalny język zrozumiały dla każdego wykonawcy. Jest wyraźna różnica pomiędzy koncepcyjnym opracowaniem projektu, projektem z dokumentacją wykonawczą i projektem wnętrz z osobistą opieką architekta na realizacją, co także wyraźnie przekłada się na rozróżnienie w kosztach wykonania usługi projektowej.

Koncepcyjnym projektem wnętrz może być już sam szkic odręczny i tablica inspiracji, z próbkami materiałów wykończeniowych i wycinkami z magazynów wnętrzarskich. Mogą to też być komputerowe wizualizacje komputerowe 3d, optymalizacja układu ścian działowych, ewentualne zmiany konstrukcyjne zmiany wewnątrz budynku, istotnie wpływające na lepsze rozplanowanie poszczególnych wnętrz, itd. Interpretacja jedynie terminu koncepcji architektonicznej może przyprawić o zawrót głowy, bo znowu dla każdego będzie oznaczała co innego.

Projektant wnętrz cena  a rodzaj i zakres projektu wnętrz

W związku z tym tak ważne jest dokładne wyjaśnienie przez pracownię co według niej oznacza wykonanie projektu koncepcyjnego i co wchodzi w zakres takiego opracowania.  Projekt wnętrz koncepcyjny i cena jest więc bezpośrednio powiązana z tym jak definiowana jest taka usługa i co zawiera. 

Warto też  zastanowić się nad tym czy na finalny koszt usługi ma lokalizacja projektu tj. czy jest to projekt wnętrz mieszkania, aranżacja wnętrz domu, czy projekt wnętrz lokalu usługowego. Według mnie nie ma to większego znaczenia i cena usługi projektowania jest wyliczana na tych samych zasadach. W odniesieniu do pytania: ile kosztuje projekt wnętrz mieszkania można odpowiedzieć, że jest to podobna kalkulacja  jak w przypadku projektu domu.

Jak jest obliczany średni koszt usługi projektowania wnętrz, ile zapłacę za projekt?

Koszt usługi projektowania wnętrz obliczany jest najczęściej na podstawie powierzchni użytkowej opracowywanego wnętrza, czyli jest to stawka za usługę za metr kwadratowy powierzchni lokalu. Nie jest to jednak jakaś szczególna fanaberia, ponieważ zdecydowana większość wykonawców wycenia w ten sposób swoje usługi, np. układanie płytek, malowanie, gładź gipsowa, tynkowanie, murowanie itp. posadzki betonowe, parkiet panele, itp. Mnóstwo osób poszukuje właśnie takiego sposobu  wyceny usługi projektowania wnętrz  a hasło architekt wnętrz cena za metr jest zupełnie naturalne.

Drugim sposobem wyliczania honorarium architekta za usługi projektowania wnętrz jest kalkulacja ryczałtowa, czyli usługa jest wyliczona za całość z góry. Jest to szczególnie wykorzystywane przy mniejszych projektach np. jednego pomieszczenia typu, łazienka, kuchnia itp. Często taka kalkulacja dotyczy wnętrz o powierzchni nieprzekraczającej 10 metrów kwadratowych. Zatem poniżej prosty schemat obrazujący ile kosztuje projekt wnętrz  w zestawieniu z zakresem opracowania projektu.

Ile kosztuje projekt wnętrz ikonografika

Ile kosztuje projektowanie wnętrz?

Cena uzależniona jest więc głównie od wielkości pomieszczenia i wybranego pakietu projektowego, czyli formy współpracy z architektem. Cena aranżacji wnętrz może być bardziej korzystna wraz ze wzrostem wielkości pomieszczenia, ale nie zawsze jest to regułą. Dotyczy to głównie skomplikowanych i bardzo dekoracyjnych wnętrz, które wymagają dużego nakładu pracy zarówno w fazie koncepcji, jak i projektu wykonawczego aranżacji, wtedy wycena jest indywidualna.

Ile kosztuje projekt wnętrz kompleksowy(projekt wnętrz wykonawczy)? Jak wspomniano wcześniej, ceny są bardzo zróżnicowane. Załóżmy jednak, że szukasz profesjonalnego projektanta wnętrz, który może pochwalić się wiedzą i doświadczeniem, a nie początkującego freelancera czy studenta architektury. Stworzenie szczegółowego projektu o powierzchni około 60m2 zajmuje pracowni wnętrzarskiej około 4 tygodni – etap koncepcyjny, 6 tygodni etap wykonawczy- finalizacja projektu z dokumentacją.

Zazwyczaj koszt aranżacji wnętrz waha się od 69 zł za metr kwadratowy w opcji minimalnej – plan funkcjonalny do 299 zł za metr kwadratowy w opcji za projekt wnętrz szczegółowy wykonawczy z nadzorem autorskim. Projekt koncepcyjny wnętrza cena od około 129 zł/m2 to podstawowa opcja opracowania projektu już z fotorealistycznymi wizualizacjami.  Oczywiście wszystko zawsze zależy projektu i jego specyfiki i ustalenia szczegółów współpracy.

Każdy może się nazwać architektem i projektantem wnętrz

W czasach wysypu przeróżnych nowych profesji, zawód architekta jest szczególnie kuszący i wiele osób marzy o tym aby być projektantem w możliwe najkrótszym czasie. Każdy więc, może siebie nazwać projektantem bez jakiegokolwiek doświadczenia i zdobytej wiedzy.

O ile nie jest tak prosto zaprojektować budynek od strony architektoniczno – budowlanej bo potrzeba już solidnej wiedzy i umiejętności, uprawnień, znajomości przepisów itp. to w przypadku projektowania wnętrz w zasadzie nie ma tu żadnej odpowiedzialności. Jest to więc otwarta droga do tego aby absolutnie każdy mianował siebie architektem wnętrz, bez podkreślę to jakiegokolwiek doświadczenia. Ma to bezpośrednie przełożenie na usługi projektowania wnętrz, które są bardzo spłaszczone po względem jakości usług, m.in. poprzez wysyp pseudo specjalistów.

A przecież architekt jest uważany w społeczeństwie za zawód dużego zaufania publicznego ponieważ odpowiada w bardzo szerokim zakresie. Dość częstą obawą ze strony osób, poszukujących usług projektowania wnętrz jest błędne założenie, że architekt (nie będzie potrafił) należycie odczytać intencji klienta i co wtedy, kiedy projekt nie będzie się zwyczajnie podobał.

Jest to dla mnie zrozumiałe, bo w istocie, płaci się w tej sytuacji z coś co materialnie nie istnieje i dobrze by mieć pewność, że wydane w tej formie pieniądze to dobra inwestycja. Zbliżam się w ten sposób do sedna problemu, bowiem wszystko zależy kto taki projekt przygotuje.

Nie spodziewajmy się więc cudów za kilkaset złotych, gdzie niskiej jakości wizualizacje komputerowe są na szybko spreparowanym klonem poprzedniego zlecenia i mają niewiele wspólnego z dalszym etapem czyli realizacją, rzeczywistymi wymiarami. A projektant pasjonat, działa na granicy rynkowego styku czerni i beli – czyli w szarej strefie, bez jakiegokolwiek odpowiedzialności, gwarancji, umowy itd.

Darmowe usługi projektowania wnętrz – czy to się może udać?

Niestety wydrukować  wszystko można wszystko wliczając w to pseudo projekt wnętrz tylko jak jest tego wartość? Poszukując odpowiedzi na główne pytanie niniejszego artykułu łatwo natkniemy się na kwestie wykonania usługi pozornie za darmo. Wyjaśniam o co w tym chodzi.

Dużą popularnością oczywiście ze względu na fakt tego że jest to darmowe jest projektowanie wnętrz w ramach wykonania zakupu wyposażenia wnętrz w sieci sprzedaży wielkopowierzchniowej. Usługa jest darmowa, aby przyciągnąć klientów do wykonania zakupów, a sama usługa jest mizernej jakości, bo czego się w zasadzie spodziewać od projektu wykonanego w kilkadziesiąt minut. Samo malowanie pomieszczenia zajmie o wiele więcej czasu, więc już tutaj powinna włączyć się czerwona lampka.

Doświadczony architekt zastanowi się 10 razy czy dane rozwiązanie projektowe we wnętrzu będzie w interesie klienta i czy nie będzie generowało potencjalnych problemów podczas realizacji. Prawda jest też taka, że w przypadku nowatorskich projektów często taki szlak jest przecierany po raz pierwszy co wymaga już specjalistycznej wiedzy. Renomowane pracownie architektoniczne na stałe współpracują z profesjonalnymi wykonawcami, z którymi na bieżąco omawiane są zaplanowane prace realizacyjne i alternatywne rozwiązania jeśli wymaga tego sytuacja.

W zasadzie darmowe usługi projektowania wnętrz, są tylko w cudzysłowie, bowiem one też kosztują pewną sumę pieniędzy, która jest dyskretnie wbudowana w cenę samego produktu. Dodatkowo mogą kosztować też, sporo nerwów w trakcie realizacji czy już podczas użytkowania tak zaprojektowanej przestrzeni. Brak podstawowych zasad współczesnej ergonomii czy projektowanie na tzw. “czuja” to częste przykłady, które obserwuje.  Założenie że, taka darmowa usługa nie ma nic wspólnego z tym ile kosztuje projekt wnętrz jest więc ryzykowne.

Przedział cenowy usług projektowania wnętrz, ile kosztuje architekt wnętrz? Ile kosztuje projekt wnętrza domu? Ile kosztuje projekt mieszkania?

Projektant wnętrz to zawód o wielu specjalnościach. Cennik projektanta wnętrz oraz ceny projektów odzwierciedlają wiedzę, doświadczenie i zdolności artystyczne projektanta. Aby być dobrym projektantem wnętrz, oprócz umiejętności i talentów w szeroko rozumianych sztukach plastycznych, potrzebna jest znajomość branży architektonicznej, budowlanej, instalacyjnej. Oprócz tych elementów istnieje przytłaczająca ilość produktów do wyposażenia wnętrz, o których można się dowiedzieć.

Wiedza i talent artystyczny to tylko niektóre z atutów, które powinien posiadać dobry projektant. Doświadczenie w projektowaniu wnętrz jest niezwykle ważne, pozwala świadomie i dobrze wykorzystywać swoje umiejętności, unikając błędów i pomyłek. Projektant posiadający wszystkie te cechy staje przed zadaniem ustalenia swojego cennika i cen, w jakich jest gotów wykonać usługę wykonania projektu wnętrz. Nie jest to łatwe, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że architekt sprzedaje klientowi coś co realnie nie istnieje i dopiero za jakiś czas może się zmaterializować.

Indywidualne podejście i przewidywany zakres opracowania projektu ma potężny wpływ na to ile kosztuje projekt wnętrza domu lub mieszkania

Różni inwestorzy mają różne oczekiwania stylistyczne i funkcjonalne oraz wymagają indywidualnego podejścia do tematu. Na przykład niektórzy wolą bogato zdobione, klasyczne wnętrza, które wymagają dużo pracy, podczas gdy inni preferują wnętrza minimalistyczne. Intensywność pracy jest z pewnością różna w obu przypadkach. Jak widać ustalenie kosztów nie jest prostą sprawą, dlatego na rynku usługowym występują ogromne różnice w usługach projektanta wnętrz oraz cenach za metr.

Nie ma tu wartości minimalnej ani maksymalnej, co wydaje się rozsądne w porównaniu z powyższymi elementami. Nie powinno to w związku z tym budzić większych kontrowersji, że nie jest łatwo tak szczegółowo wycenić pracę profesjonalnego zaprojektowania wnętrz, która wymaga znacznego nakładu czasu.  Odpowiedzi  i wniosków na to ile kosztuje projekt wnętrz będzie pewnie tyle ile jest architektów, projektantów i amatorów.

Butelkowa zieleń na ścianie w salonieZnalezienie projektanta wnętrz w przystępnej cenie ma tyle powodów, ilu jest klientów. Dla jednych powinna być wsparciem w trudnych remontach, innym potrzebna jest konsultacja przy urządzaniu kuchni czy łazienki, jeszcze inni marzą o rozplanowaniu mieszkania w najdrobniejszych szczegółach. Zanim klient zadzwoni do architekta i powie, że chce projekt mieszkania, dobrze jest więc aby zastanowił się nad swoimi oczekiwaniami a dopiero w drugiej kolejności poznał szczegółowy zakres opracowania projektu i koszty czyli projektowanie wnętrz cennik.

Podsumowanie  – zapytaj o projekt wnętrz możliwie szczegółowo

Mam nadzieję, że informacje, które przedstawiłem w artykule pomogą osobom poszukującym usługi zaprojektowania wnętrz,  będą wiedzieć o co pytać i ile kosztuje projekt wnętrz. Pozostaje rozwaga, zdrowy rozsądek, dokładne zapoznanie się z ofertą i portfolio z realizacjami weryfikujące wybraną pracownię. Należy pamiętać, że nadmierne oszczędzanie zawsze odbija się na jakości, a ponadto może wiązać się z wysokimi kosztami korekty na etapie finalizacji realizacji. Przykładowo to ile kosztuje projekt mieszkania 50m2 jest jest łatwe do oszacowania bo jest to 50 metrów pomnożona przez stawkę/ honorarium architekta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztowałoby wykonanie projektu w naszej pracowni, zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami aranżacji wnętrz i do kontaktu w celu uzyskania indywidualnej wyceny. Zapytaj o projekt lub sprawdź sekcję serwisu Architekt wnętrz cennik.