alt

Odbiór mieszkania – przewodnik dla przyszłych właścicieli

category

Projektowanie wnętrz wiedza Architektura wiedza Różne

author

Sebastian Rzymski

Odbiór mieszkania od dewelopera to jeden z najważniejszych etapów procesu zakupu nieruchomości. Właściwe przygotowanie i świadomość tego, na co zwrócić uwagę, może uchronić nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami w przyszłości. W niniejszym przewodniku przedstawiamy, jak przeprowadzić odbiór mieszkania krok po kroku, aby uniknąć problemów i cieszyć się z zakupu swojego wymarzonego lokum.

Przygotowanie do odbioru mieszkania

Dokumenty

Przed odbiorem mieszkania warto zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak umowa deweloperska, plan mieszkania oraz standard wykończenia lokalu. Dokładne przeanalizowanie tych dokumentów pozwoli nam zweryfikować, czy stan nieruchomości jest zgodny z umową oraz obowiązującymi normami budowlanymi.

Sprzęt i narzędzia

Do sprawdzenia wymiarów, pionów i poziomów warto zabrać ze sobą odpowiednie przyrządy, takie jak:

 

    • taśma miernicza lub dalmierz laserowy
    • kątownik lub zwykła ekierka
    • poziomica do sprawdzania tynków i podłogi
    • ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów
    • próbnik napięcia
    • piłeczka, która pomoże sprawdzić podłogi
    • oprawki z żarówkami – aby sprawdzić, czy działa instalacja
    • zapalniczka do sprawdzenia, czy wentylacja działa
    • pianka do golenia – jeśli będziemy kontrolować szczelność instalacji gazowej

Zdjęcia

Podczas odbioru warto robić zdjęcia wszystkich ewentualnych usterek, plam czy pęknięć. Fotografie mogą okazać się pomocne w przypadku ewentualnych sporów z deweloperem.

‍Image Source: FreeImages

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Metraż mieszkania

Weryfikujemy, czy rozkład mieszkania zgadza się z planem oraz za pomocą miarki lub dalmierza laserowego mierzymy powierzchnię każdego pomieszczenia. Przyjmuje się, że różnica powierzchni nie powinna wynosić więcej niż 3 procent od pierwotnych planów. Informacja o dopuszczalnej różnicy powinna być zapisana w umowie.

Podłogi

Przy pomocy poziomicy oraz piłki sprawdzamy, czy wylewki są proste. Powinny być gładkie, bez pęknięć ani śladów napraw. Wzdłuż ścian oraz pomiędzy pomieszczeniami muszą być szpary, tzw. dylatacje, które zapewniają prawidłową pracę podłogi. Na balkonie powinien być zachowany spadek, tak by woda deszczowa mogła swobodnie spływać.

Piony ścian i roboty malarskie

Piony i kąty ścian sprawdzamy za pomocą poziomicy i kątomierza. Ściany i sufit powinny być równe, pozbawione wybrzuszeń i rys. Jeśli mamy ze sobą latarkę, warto dokładnie przyjrzeć się, czy na ścianach nie ma znamion napraw, a odcień koloru farby jest taki sam na całej ścianie.

Stolarka okienna i drzwiowa

Drzwi i okna powinny być czyste. Dokładnie należy obejrzeć, czy nie ma odprysków ani rys na szybach. Okna, drzwi wejściowe i balkonowe powinny łatwo się otwierać i uchylać, a otwarte na całą szerokość – nie powinny same się zamykać. Okna i drzwi powinny być również szczelne.

Instalacje elektryczne

Kontrolujemy ilość i rozmieszczenie punktów świetlnych oraz gniazdek. Następnie za pomocą próbnika napięcia weryfikujemy, czy jest w nich prąd. Oprawki z żarówkami wkładamy do każdego punktu świetlnego i zapalamy, aby zobaczyć, czy nie ma przepięć.

 Instalacje gazowa, grzewcza, wodociągowa i kanalizacyjna

Sprawdzamy, czy kaloryfery, rury, kuchenka i instalacje są zamontowane i wykonane zgodnie z planem. W przypadku instalacji gazowej można użyć pianki do golenia, aby sprawdzić szczelność złącz. W przypadku instalacji grzewczej warto sprawdzić działanie kaloryferów oraz zaworów.

Wentylacja

Sprawdzenie działania wentylacji można przeprowadzić przy pomocy zapalniczki, przykładając płomień do otworu wentylacyjnego. Jeśli płomień odchyla się w kierunku otworu, oznacza to, że instalacja jest sprawna.

Multimedia

Deweloper powinien zapewnić możliwość podłączenia światłowodów oraz innych instalacji pozwalających na odbiór telewizji naziemnej, kablowej oraz telewizji satelitarnej. Warto zapytać dewelopera, czy w naszym mieszkaniu nie ma z tym problemu.

Odbiór mieszkania – pomoc fachowca

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeprowadzić odbiór mieszkania samodzielnie, warto skorzystać z usług firm, które zajmują się tym fachowo. Fachowcy wezmą ze sobą odpowiedni sprzęt, który pomoże sprawdzić, czy wszystkie płaszczyzny są proste oraz czy metraż się zgadza. Firmy dysponują również narzędziami potrzebnymi do sprawdzenia stanu instalacji elektrycznych i poziomu wilgoci.

Protokół odbioru technicznego mieszkania

Podczas odbioru należy podpisać protokół tej wizyty. Jest on wymogiem, który określa ustawa deweloperska. W dokumencie znajduje się specjalna rubryka na wypełnienie informacji o usterkach, które znaleźliśmy. Jeśli się tam nie zmieszczą, wystarczy dołączyć ich opis w załączniku.

Pobierz wzór protokołu odbioru mieszkania za darmo

Pobierz wzór pdf

Znaleźliśmy usterkę – co teraz?

Deweloper zobowiązany jest ustosunkować się do usterek w ciągu 14 dni. Na usunięcie wszystkich wad technicznych ma 30 dni od momentu ich zgłoszenia.

Niewidzialne wady

Jeśli znajdziemy usterkę już po odbiorze, kodeks cywilny gwarantuje prawo do rękojmi. Wady techniczne z tytułu rękojmi możemy zgłaszać do 5 lat po kupnie mieszkania.

Przekazanie kluczy do mieszkania

Podpisanie protokołu odbioru technicznego nie jest równoznaczne z odebraniem kluczy. Najczęściej do przekazania kluczy dochodzi, kiedy zostaną usunięte wszystkie usterki.

Ubezpieczenie mieszkania

Warto rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej na nasze nowe mieszkanie. Ubezpieczenie może pokryć ewentualne szkody, jakie powstaną podczas użytkowania nieruchomości oraz ochronić nas w razie różnych zdarzeń losowych.

Wykończenie lokalu

Po odebraniu mieszkania przyszła pora na jego wykończenie. Warto zadbać o odpowiednie materiały oraz fachowe wykonanie prac remontowych, aby cieszyć się komfortem i funkcjonalnością naszego nowego mieszkania.

Przeprowadzka i wprowadzenie się do mieszkania

Ostatnim etapem jest przeprowadzka i wprowadzenie się do naszego nowego mieszkania. Warto zaplanować ten proces tak, aby przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Po wprowadzeniu się do mieszkania będziemy mogli cieszyć się swoim własnym kątem i początkiem nowego etapu życia.

Właściwe przygotowanie do odbioru mieszkania od dewelopera oraz świadomość tego, na co zwrócić uwagę podczas tego procesu, może uchronić nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami oraz zagwarantować satysfakcję z zakupu naszego wymarzonego mieszkania.