Metamorfoza mieszkania w bloku z płyty

Metamorfoza mieszkania w bloku,  polegająca na uporządkowaniu istniejącego układu funkcjonalnego pomieszczeń, doświetlenia mieszkania, zmiany kolorów i wprowadzeniu bardziej wyrazistej stylistyki do wnętrz. 

Osiedle mieszkaniowe wypełnione blokami z tzw. wielkiej płyty(technologia wielkopłytowa) wcale nie jest reliktem zamierzchłej przeszłości, a mieszkanie na takim właśnie osiedlu jak najbardziej dalej jest powszechne. Zabudowa nie jest zbyt intensywna a budynki są oddalone od siebie na bezpieczną odległość. Przez co jest dostępna nieprzeładowana przestrzeń i mnóstwo terenów z bujną zielenią.

Metamorfoza mieszkania w bloku w tzw. wielkiej płycie

O projekt swojego 65 metrowego mieszkania na etapie przygotowań do remontu zgłosiło się małżeństwo z dwójką dzieci. Mieszkanie odziedziczyli po rodzinie i wymagało gruntownego remontu. Jak wyglądała współpraca? Na początku ustalony został program funkcjonalny i decyzja czy pierwotny podział pomieszczeń zostaje. Zapadła decyzja aby zoptymalizować każde pomieszczenie funkcjonalnie i wycisnąć ile tylko jest możliwe z dostępnej przestrzeni. Inwestorzy oczekiwali przestrzeni nowoczesnych o nieco podwyższonym standardzie. Jednak ustalenie ostatecznego kształtu i rozwiązań małżeństwo powierzyło pracowni Mirage Studio.

Zoptymalizowany plan funkcjonalny

Prosta kompozycja kolorystyczna i  kontrastowe akcenty nasycone surrealistyczną sztuka. Plan funkcjonalny tego mieszkania to przedpokój,  salon z sypialnią, dwie sypialnie dla dzieci, kuchnia i łazienka, który zasadniczo się nie zmienił. Modyfikacjom za to uległ sposób wykorzystania poszczególnych pomieszczeń tzn. dostępna przestrzeń została wykorzysta bardziej efektywnie m.in. poprzez wprowadzenie dodatkowego wyposażenia oraz usunięcie niepraktycznych i przestarzałych już elementów tego wnętrza. Metamorfoza mieszkania w bloku wykonana bez większej ingerencji w ściany działowe, pomieszczenia zostały bardziej usystematyzowane.

Otwarta jasna przestrzeń

Pierwszą przestrzenią  dostępną tuż po przekroczeniu drzwi wejściowych jest oczywiście przedpokój, który  za pośrednictwem m.in. zastosowania jasnych kolorów na ścianach i przemalowania drzwi na biało, zastosowaniu lekkich jasnych płytek i wprowadzeniu lepszego oświetlenia stał się zdecydowanie bardziej przestronny. Istniejące drzwi wewnątrz lokalowe z naświetlami wystarczyło jedynie przemalować na biało aby wkomponować je w aranżację  jako całość.  W mieszkaniu bardzo brakowało szafy garderobianej tuż przy wejściu co skutkowało zaprojektowaniem takiego mebla wolnostojącego także w białym kolorze.  Na przeciw szafy znajduje się wnęka ze szkłem z nadrukiem słojów drewna, która jest pięknym dostojnym dekorem w tym miejscu i równoważ trochę dość sporą objętość szafy.

Metamorfoza mieszkania w bloku w tzw. wielkiej płycie

Oryginalne rozwiązania i zabawa przestrzenią

Trudno jest jednoznacznie określić styl tego wnętrza, który z jednej strony jest nowoczesny , a z drugiej trochę klasyczny i skandynawski zarazem. Ważnym elementem tej aranżacji jest sztuka i jej surrealistyczna odmiana, która nadaje przestrzeni nieco tajemniczości  i powodu do jej bardziej wnikliwego eksplorowania podczas użytkowania. Zaprojektowano meble i sprzęty w różnych stylach i kolorach, które w zestawieniu razem  prezentują się intrygująco.

Surrealistyczna sztuka

Prosta kompozycja kolorystyczna i  kontrastowe akcenty nasycone surrealistyczną sztuka. Ograniczona przestrzeń poprzez ściany bardzo na tym zyskuje, bo aktywowana jest mocniej wyobraźnia.   Dlatego w projekcie można znaleźć sporo takich dodatków. Metamorfoza mieszkania w bloku. Zdecydowano się na wprowadzenie wielu czarnych i nowoczesnych opraw oświetleniowych, przez co łatwiej jest doświetlić odrębne podstrefy przestrzeni.

Metamorfoza mieszkania w bloku w tzw. wielkiej płycie

 

Dekoracje i detale

 

Ściany udekorowane zostały plakatami wybitnego artysty Ryszarda Kaji, a uchwyty meblowe zaprojektowano z  wizerunkami głów zwierząt. Pod lampami kapeluszami Jeeves Innermost

stół z grubym blatem z litego naturalnego kawałka drewna na czarnych metalowych nogach i ozdobny dębowy parkiet ułożony w jodełkę rodem z wielkomiejskiej kamienicy…

Metamorfoza mieszkania w bloku w tzw. wielkiej płycie

Spójna stylistyka wnętrz

Poszczególne wnętrza tworzą spójna harmonijną całość i wzajemnie się uzupełniają, są ciepłe i przyjemne w odbiorze.  Dodatki i dekory  wprowadzają do tej zacisznej enklawy nieco bajkowego charakteru.  Mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką i przestrzenią nasyconą hipnotyzującą symboliką  i oryginalnymi formami, które pobudzają zmysły.  Przez co właściwie każdy skrawek mieszkania jest trochę prywatny i inaczej czytany.

Metamorfoza mieszkania w bloku – podsumowanie

Nie ma tu mowy o przypadku, ponieważ dosłownie każdy element był skrupulatnie dobierany, co pozwoliło na zbudowanie atrakcyjnego wnętrza. Czy zatem metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty udała się? Inwestorzy uważają, że zdecydowanie TAK.

Metamorfoza mieszkania w bloku - salon aranżacja- Mirage Studio

 

Więcej projektów autorstwa pracowni można znaleźć w sekcji projektowanie wnętrz portfolio.