Apartament na Mokotowie w stylu Art Deco

Ekskluzywne wnętrze z rozwiązaniami w stylu eklektycznym, mieszanka stylu klasycznego, nowoczesnego i  Art Deco to właśnie apartament na Mokotowie Otwarty układ funkcjonalny strefy dziennej lokalu to pochodna obszernej powierzchni okien tarasowych, które zapewniają optymalną ilość światła naturalnego i ciekawe widoki na panoramę Warszawy.

Stylowe wnętrze wypełnione elegancją i subtelnymi detalami

Art deco to styl o długiej, bogatej tradycji, który ostatnio na nowo zachwyca. Wszystko za sprawę kreowanych na fali jego popularności projektów wnętrz nawiązujących do estetyki lat 20,30,40. XX wieku – czasów, gdy prężnie rozwijał się nurt sztuki dekoracyjnej. Ta efektowna konwencja przypadła do gustu także właścicielowi apartamentu na warszawskim Mokotowie, gdzie za pomocą architekta udał się stworzyć wysmakowaną enklawę wzornictwa międzywojnia, wzbogaconą o nowoczesne elementy. Więcej o  tym wspaniałym i twórczym nurcie w architekturze, można przeczytać tutaj – Styl art deco cechy 

Otwarcie przestrzeni apartamentu

Powrót do Art Deco - Apartament na Mokotowie

Stylistyka z początków ubiegłego stulecia znakomicie wpisała się w preferencje inwestora – prawnika pasjonującego się m.in. sztuką. To zainteresowanie zaakcentowano w kluczowych dla projektu punktach. Podczas rozmów dotyczących doboru stylu klientowi spodobały się artdekowskie wnętrza, więc poszliśmy w tym kierunku, modyfikując jego założenia w sposób najbardziej odpowiadający właścicielowi.

Ponieważ bardzo angażował się na każdym etapie projektu(pomimo realizacji projektu wnętrz z nadzorem architekta), ważny był dosłownie każdy najdrobniejszy detal. Inwestor oczekiwał planu pomieszczeń precyzyjnie współgrającego z jego rytmem dnia oraz specyfiką wykonywanego zawodu. Ostatecznie optymalny układ funkcjonalny został wybrany spośród kilkunastu proponowanych wersji.

Główne założenia projektu

Głównym założeniem projektu było maksymalne otwarcie przestrzeni i wyeksponowanie obszernych okien, które dominują w tym wnętrzu. Z tego powodu układ mieszkania został całkowicie przeprojektowany i część pomieszczeń usunięto lub zmodyfikowano. Dużym wyzwaniem były schody, ponieważ łączyły w sobie funkcję drewnianej konstrukcji komunikacyjnej z rolą strefy przechowywania w postaci dużej szafy w przedpokoju. Aby wykonać je z wymaganą precyzją stolarz przyjeżdżał z olbrzymimi szablonami biegu schodów w skali 1:1, które ledwo mieściły się w drzwiach wejściowych.

Apartament w stylu Art Deco – plan funkcjonalny

Apartament ma 145m2 i składa się z dwóch poziomów. Na pierwszym znajduje się przestrzeń przedpokoju, wydzielona strefa odpoczynku z sofami i telewizorem, jadalnia z rozkładanym okrągłym stołem, aneks kuchenny w kształcie litery U, wyodrębnione pomieszczenie gabinetu do pracy oraz obszerna gościnna łazienka. Na poziomie drugim usytuowana jest sypialnia z wielkim, podwójnym łóżkiem, garderoba oraz łazienka. Z wyższej kondygnacji przechodząc przez sypialnię, można się dostać na zielony ogród na dachu z widokiem na panoramę Warszawy.

Eleganckie materiały wykończeniowe

Od samego początku inwestor oczekiwał bardzo wysokiej jakości oraz oryginalnych rozwiązań projektowych, które wymagały maksymalnego zaangażowania architekta oraz wszystkich współpracujących wykonawców. Według moich szacunków przy realizacji uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Aby podkreślić mieszkanie w stylu art deco postanowiliśmy dużą część powierzchni wykończyć kamieniami naturalnymi i fornirami egzotycznymi, które dzięki lakierowaniu zyskały elegancki połysk. Ten materiał stał się także bazowy dla wielu mebli.

W pamięci utkwił mi zwłaszcza okrągły stół jadalniany, którego powstawanie śledziłem w stolarni, kiedy rzemieślnik kawałek po kawałku nanosił płaty pięknie usłojonego drewna na blat, tak aby stworzyć promieniście rozchodzący się wzór. Według mnie wymagało to anielskiej cierpliwości, ale piękny wygląd w pełni zrekompensował włożony trud.

Powrót do Art Deco - Apartament na Mokotowie

Część ścian i blat aneksu kuchennego z granitu Ivory Cream, w przedpokoju na podłodze znalazł się ciepły marmur Creama Marfil, w salonie i przestrzeni dziennej sprawdził się marmur Breccia, zaś łazienki przyozdobiły trawertyn Navona oraz ciemny marmur Emperador Dark. Wszystko po, aby podkreślić wyrafinowany klimat wnętrza utrzymanego w gustownej estetyce rodem z nowojorskiej willi sprzed niemal stu lat, ale znakomicie wpisującej się w nowoczesne trendy.

Powrót do Art Deco - Apartament na Mokotowie

 

Dzięki konsekwentnie realizowanemu zamysłowi udało się wykreować spójną przestrzeń, urzekającą swą harmonią i klasą. Poprzez  wprowadzone zmiany funkcjonalne m.in. otwarcie przestrzeni i jej lepsze powiązanie mieszkanie jest zdecydowanie lepiej doświetlone i bardziej przestronne.

Więcej projektów autorstwa pracowni można znaleźć w sekcji projektowanie wnętrz portfolio.