Styl loftowy we wnętrzach charakteryzuje się prostotą i zastosowaniem mocnych, podstawowych kolorów
Konsekwentny minimalizm to podstawa wnętrz w stylu industrialnym. Dominującymi kolorami powinny być: szary, czarny, a nawet brudna biel. Kolor ten dobrze komponuje się z betonowymi ścianami lub starą czerwoną cegłą. Surowy industrialny styl można uzyskać stosując lustra, które radykalnie powiększą pomieszczenie.
Konsekwentny minimalizm rządzi także kolorystyką zastosowaną we wnętrzach industrialnych. Dlatego głównym kolorem ścian i podłóg powinny być szarości, czerń lub różne odcienie bieli, także takie, które wyglądają na trochę brudne lub stare. Doskonale komponują się z naturalnymi materiałami ściennymi, takimi jak cegła czy beton, a dzięki kolorowym dodatkom pozwalają nadać wnętrzu charakteru. Pamiętajmy też o tym, aby podłogi utrzymały się w podobnej, minimalistycznej kolorystyce. Świetnie sprawdzają się tutaj podłogi z żywicy epoksydowej, polerowanego betonu lub specjalnie postarzanych długich desek.
Wystrój industrialny ma specyficzną kolorystykę – przeważa szarość, przeplatana bielą, czernią i beżem. Często najlepiej sprawdza się w nim rozwiązanie w postaci czysto białych ścian, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. Wielu właścicieli industrialnych wnętrz decyduje się na zachowanie choćby części oryginalnej cegły, a nawet dodanie tego elementu dekoracyjnego w szczególny sposób. Równie popularny jest beton architektoniczny w różnych odcieniach i strukturach. Jeśli takie dodatki nie są dostępne ze względu na uwarunkowania danej przestrzeni (łazienki czy kuchni), zawsze można zdecydować się na wielkoformatowe płytki stylizowane na beton architektoniczny.
Styl industrialny jest często stosowany w aranżacji wnętrz
Styl industrialny lub loft to od wielu lat jeden z najpopularniejszych stylów wśród projektantów wnętrz. Opiera się na idei tworzenia efektownych loftów w nieczynnych halach fabrycznych, a także upodobniania zwykłych mieszkań do loftów. Jakie są podstawowe zasady tego stylu?
Styl industrialny lub loftowy to popularny trend wnętrzarski, czerpiący inspiracje ze starych fabryk i industrialnych przestrzeni. Często jest mieszany z przestrzenią mieszkalną, biurową czy usługową i przekształcany w lofty. Jej najbardziej zauważalnymi motywami są odsłonięte materiały budowlane, takie jak drewno, cegła i beton; przemysłowe oprawy oświetleniowe; i losowe układy.
Mieszkanie na poddaszu uznawane jest za jedno z najmodniejszych mieszkań na rynku. Pierwotnie był to apartament w stylu industrialnym, który powstał w Ameryce w latach pięćdziesiątych. Obecnie styl ten cieszy się w Polsce ogromną popularnością.
Projektanci, tworząc przestrzenie industrialne, uwzględniają kilka koncepcji. Obejmują one użycie betonu i metalu jako wyróżniających się materiałów.
Dodatkowo zachęcają do korzystania z dużej przestrzeni do przechowywania. Posadzki betonowe to praktyczna i ekonomiczna opcja, która świetnie prezentuje się we wnętrzach industrialnych. Można je polerować w celu uzyskania wysokiego połysku lub nadać im szorstką teksturę w celu uzyskania bardziej rustykalnego wyglądu. Naturalne starzenie, poplamione, szorstkie lub popękane powierzchnie zwiększają autentyczność danej podłogi.
Wiele osób wybiera drewniane lub kamienne podłogi, aby dodać ciepła i kontrastu do industrialnych wnętrz. Industrialny styl ściany musi znaleźć odzwierciedlenie w farbie ściennej w stylu loft. Na przykład cegła lub beton są używane jako materiał na ściany nośne bez tynku. Ściany te mogą być grubo otynkowane lub pomalowane przypadkowo nałożoną szarą lub białą farbą lub na bazie wody. Wnętrza industrialne łączą w sobie industrialną estetykę. Dlatego na naszych zdjęciach zostawiliśmy niedokończone ściany oraz odsłonięte rury i elementy wentylacyjne. W rezultacie we wnętrzach industrialnych nie stosuje się tradycyjnych środków artystycznych, takich jak farby czy tapety na ścianach. Unikają również typowych wykonczeń sufitów, takich jak farba lub papier.
Ten typ przestrzeni definiowany jest przez zastosowanie widocznych słupów, belek i podpór. Do tego nie brakuje tu cegły, betonu, stali, drewna i staromodnych hipsterów. W jego murach dumnie prezentowana jest przeszłość branży; plakaty na oryginalnej konstrukcji przedstawiają starsze maszyny w stylu industrialnym. Wnętrze z dumą czerpie z tej historii, naśladując estetykę starszych maszyn.
Wiele galerii sztuki, sklepów obuwniczych i kawiarni oferuje przykłady stylu industrialnego. Oryginalne wyposażenie w stylu industrialnym można znaleźć niemal wszędzie.
Jednym z przykładów jest bardzo stylowy stół z drewnianymi nogami i metalową ramą. Ludzie często zwracają uwagę na wzornictwo przemysłowe ze względu na jego oryginalność. Niektórzy specjaliści od projektowania uznają tę jakość za jeden z powodów ich sukcesu. Połączenie drewna i metalu nadaje temu stylowi wyrazisty wygląd. Pokoje w stylu industrialnym cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich niesamowitą elastyczność.
Większość ludzi wybiera oryginalny styl, ponieważ jest bardziej atrakcyjny i modny. Łącząc nowoczesność z przeszłością, architektura w stylu industrialnym łączy w swoich projektach zarówno starożytną sztukę, jak i relikty przeszłości. Połączenie tych dwóch elementów tworzy architekturę o głęboko nowoczesnym charakterze. Łączenie reliktów przeszłości z nowoczesnymi częściami maszyn tworzy projekty będące wyrazem indywidualnego podejścia do aranżacji wnętrz. Łącznie z możliwością osobistej transformacji, styl industrialny niesie ze sobą bezpłatne odniesienia. Dzięki temu nawet niewielkie mieszkania mogą stworzyć nowoczesny i przyjemny klimat, wykorzystując elementy z poddasza.
Przy projektowaniu tej atmosfery istnieją trzy możliwości: industrialny, niemal surowy charakter; bardziej przytulny i ciepły; lub taki, który można by uznać za jeszcze bardziej przemysłowy niż poprzednia opcja. Chociaż popularne style zmieniają się z każdym pokoleniem, styl industrialny pozostaje niezmienny. Styl ten kojarzony jest ze współczesnym światem dzięki zastosowaniu go w magazynach i fabrykach. Amerykańscy artyści przenieśli się do opuszczonych fabryk, aby stworzyć nowy styl architektury i układu. Zaczęli organizować pokazy, a także miejsca pracy i biura.