Poznaj 10 błędów w projektowaniu wnętrz.
Projektowanie wnętrz złożone jest z wielu elementów, które powinny ze sobą współgrać jeśli zależy nam na harmonii i spójności we wnętrzach.
Żaden etap nie jest nadrzędny i tylko patrzenie na projektowanie jako całość zapewnia osiągnięcie satysfakcjonującego efektu. Wiele osób, podejmuje się zaprojektowania wnętrz samodzielnie, a wiedza o tym jak czegoś nie robić może być tak samo przydatna jak zasady, które stosować. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby naprawić ewentualne błędy, które zauważmy we wnętrzach naszych domów lub mieszkań.
Częste błędy w aranżacji wnętrz:
Źle dobrane barwy, kolory są za ciemne lub za jaskrawe
Wnętrza to oczywiście kolory i ich różne kompozycje, które znacznie wpływają na finalny efekt aranżacji wnętrz. Pomimo tego, że producenci farb oferują naprawdę szeroki zakres dostępnych kolorów farb, stosowanie mocniejszych kolorów może być ryzykowane i zwyczajnie przytłaczać. To, że lubimy jakiś kolor ponadprzeciętnie nie oznacza bowiem, że sprawdzi się taki kolor w projektowanym wnętrzu, gdzie obowiązują trochę inne zasady dobierania barw.
Powierzchnie są dużo większe i mocniej oddziałują na nas. I tak kolory chłodniejsze generalnie uspokajają a te cieplejsze pobudzają. Można jednak dość łatwo przesadzić w jedną lub drugą stronę. Po pierwsze pomalowane ściany nie są jedynymi płaszczyznami z kolorami we wnętrzu, są także meble, wyposażenie i inne sprzęty, które także mają kolory. Do umiejętnego zestawienia kolorystyki ścian z całą resztą elementów wnętrza można z powodzeniem wykorzystać koło barw, na którym łatwo odnajdziemy gotowe schematy barw, które będą harmonijne i spójne. Warto dodać, że na ścianie wybrany kolor z próbnika będzie wyglądał co najmniej o połowę tonu ciemniejszy.
Przy małych pomieszczeniach, z deficytem światła sprawdzą się jasne barwy. W większych pomieszczeniach, jeśli styl wnętrza, dopuszcza taką możliwość można zastosować troszkę mocniejsze kolory. Pamiętajmy, że pomalowanie ściany na źle dobrany kolor, może często pogorszyć odbiór wnętrza. W związku z tym osobiście rekomenduje zamówienie kilku mniejszych próbek z farbą i sprawdzenie która będzie najlepiej wyglądać bezpośrednio na ścianie , przez co unikniemy jednego z podstawowych z 10 błędów w projektowaniu wnętrz.
Niepoprawnie zaplanowane oświetlenie i gniazda elektryczne – zobacz jak jak zaplanować oświetlenie.
Oświetlenie jak zaprojektować? Czasy kiedy w pomieszczeniu na suficie znajdowało się jedno źródło światła dawno się skończyły. Nowoczesne wnętrza wyposażone są w wiele źródeł światła, które jest skierowane nie tylko z góry z centralnego punktu. Nowoczesne oświetlenie można podzielić na: boczne, podłogowe, szczelinowe, skupione rozproszone to całkiem sporo możliwości do wykorzystania. Każde pomieszczenie z reguły podzielone jest na kilka mniejszych stref, które warto odpowiednio doświetlić, niezależnie od tego czy to kuchnia, salon, łazienka itd. Na pewno strefy takie jak łazienka, czy kuchnia wymagają szczególnego zadbania o odpowiednią ilość i jakość oświetlenia.
Dokonywanie zmian w zainstalowanym już oświetleniu to kosztowna operacja, ponieważ wymaga z reguły ponownego rozkuwania bruzd w ścianach i sufitach i ponownego ułożenia i podłączenia kabli elektrycznych. Z tego powodu warto przeanalizować, jakie strefy i których miejscach będą się znajdować. Jednym z dość często popełnianych błędów przy planowaniu oświetlenia przy projektowaniu wnętrz to zbyt duża lub za mała ilość opraw oraz niewłaściwa skala i proporcje opraw lamp. Moim sposobem na to jest bezpośrednie przyłożeniu oprawy w miejsce jej zamontowania i ocena jak wygląda w kontekście jej najbliższego otoczenia. Jeśli coś jest nie tak można ją przecież zwrócić do sprzedawcy.
Stylizacja wnętrz przy zastosowaniu za mocnych lub za słabych źródeł światła, sprawi że z nastrojowego wnętrza zrobi salę operacyjną lub odwrotnie – ciemną pieczarą jeśli moc lamp będzie niewystarczająca. Tutaj jak wyżej dobrze jest sprawdzić w naturze jaka moc źródła, barwa i kąt rozpraszania będą dobrze wyglądały. Podstawowe zasady projektowania oświetlenia w domu lub mieszkaniu są więc istotne w kontekście optymalizacji wnętrz jako całości.
Niewygodna lokalizacja gniazdek i włączników
Temat oświetlenia we wnętrzach to nie tylko oprawy, ale także włączniki światła, za pomocą których sterujemy oświetleniem. Ich prawidłowa nie do końca przemyślana lokalizacja w mgnieniu oka z ciekawej realizacji projektu wnętrz może zrobić dysfunkcjonalny horror. Włączniki powinny znajdować się po odpowiedniej stronie skrzydła drzwi, czyli jeżeli skrzydło drzwi jest lewe to włączniki są po prawej stronie, lub odwrotnie ( zawsze po stronie klamki drzwi).
Wskazaną praktyką stosowanie jest instalowanie włączników tuż przy wejściu do kolejnego pomieszczenia lub strefy w przypadku większych przestrzeni. Jeśli włączniki i gniazda elektryczne nie są bardzo istotnym elementem stylu wnętrza, to warto zadbać o ich neutralną formę i kolor, który wtopi się ze ścianą. Jeśli natomiast włączniki i gniazda za zadanie mają także podkreślenie walorów estetycznych projektu wnętrz można skorzystać z bardziej widocznych i oryginalnych form. Na przykład włączniki i gniazda do wnętrz w stylu industrialnym , loft powinny być także bardziej surowe i techniczne, nawet z widocznymi na ścianie czarnymi kablami.
Za dużo włączników obok siebie. Kolejnym częstym grzechem podczas projektowania wnętrz oświetlenia i włączników jest zbyt skomplikowana ilość obwodów elektrycznych co przekłada się na nadmiar włączników blisko siebie, np. w jednej poczwórnej ramce lub włączników wielobiegunowych np. trzybiegunowych. Trudno jest zapamiętać i przyzwyczaić się w tak rozbudowanej konfiguracji obwodów , który włącznik czym steruje. Można założyć, że domownicy po pewnym czasie przyzwyczają się, natomiast okazjonalnie przebywający tam goście niekoniecznie.
Nikt chyba nie lubi kiedy do jednego gniazda podłączony jest paskudny przedłużacz, do którego chaotycznie podłączone są rozmaite wtyczki, szczególnie jeśli jest to w widocznym miejscu. Jako przykład podam blat kuchenny i przestrzeń kuchni ze sprzętami AGD, które wymagają naprawdę porządnie zaplanowanych gniazd. Późniejsza przeróbka po stwierdzeniu, że o którymś gniazdku elektrycznym zapomnieliśmy albo jest w niewłaściwym miejscu będzie się niestety wiązała z dużym wydatkiem.
Dość powszechnym błędem jest lokowanie gniazdek elektrycznych zbyt wysoko od podłogi przy parapecie oraz gniazda elektryczne bezpośrednio za szafką nocną w sypialni. Można dodać także to, że w przestrzeni wnętrz są też strefy, w których jest zabronione instalowanie gniazd jak np. przestrzeń prysznica lub przestrzeń nad wanną. Są też takie strefy w których dopuszczalne jest instalowanie gniazd w oprawach bryzgoszczelnych np. w miejscach takich jak przestrzeń blisko umywalki lub zlewu. Więcej informacji o tym jak planować gniazda i przyłącza elektryczne we wnętrzach pod tym linkiem.
Różne rodzaje podłóg w pomieszczeniach
Zbyt wiele różnych rodzajów podłóg w pomieszczeniach to także jeden z 10 błędów w projektowaniu wnętrz. Pomimo tego, że właściwie każde pomieszczenie ma przypisaną odrębną funkcję nie ma potrzeby dodatkowego artykułowania tego za pomocą zróżnicowanego wykończenia podłóg. Moim zdaniem dobrą praktyką jest zastosowanie jeśli to możliwe jak najmniejszego zróżnicowania podłóg we wnętrzu. Aranżacja wnętrz w ten sposób sprawi, że będą wyglądały na bardziej spójne i większe w kontekście całej dostępnej przestrzeni.
Kopiowanie gotowych rozwiązań bez analizy czy inspiracje wnętrzarskie są pasują do dostępnej przestrzeni.
Codziennie jesteśmy wręcz bombardowani tym, jakie wnętrza są obecnie modne a jakie niespecjalnie. Projekty wnętrz, którymi inspirowaliśmy się rok temu mogą już nie być takie trendy. Biorąc pod uwagę to, że dom lub mieszkanie to nasza bardzo osobista przestrzeń, nie zawsze sprawdzą się gotowe rozwiązania zaczerpnięte prosto z magazynu wnętrzarskiego czy Internetu. Warto jest według mnie sugerować się własnymi rzeczywistymi potrzebami względem wnętrz, bo one są ważniejsze niż moda, która przeminie i zmieni się.
Jest to rzecz wtórna w projektowaniu wnętrz, która jest zawsze po zaplanowanej funkcji i potrzebach. Żeby nie być gołosłownym prosty przykład takiej klaryfikacji. Nie jest możliwe prawidłowe i rzetelne zaplanowanie wnętrza bez uprzedniego przeanalizowania chociażby tylko wymiarów, które na inspiracjach i fotografiach nie istnieją. Zatem określenie czy odnaleziony pomysł na wnętrz jest właściwy w tych okolicznościach jest pozbawiony sensu. Na pewno kopiowania bez zastanowienia gotowych projektów wnętrz wpisuje mocno w zbiór 10 błędów w projektowaniu wnętrz.
Ustawianie mebli tylko przy ścianach bez ingerencji w strefy na środku pomieszczeń
Uwielbiamy schematy, które łatwo zastosować w wielu aspektach życia. Nie inaczej jest w przypadku samodzielnego projektowania wnętrz a dokładniej kiedy rozlokowujemy meble i wyposażenie wnętrz. Planowanie takie sprowadza się wtedy do ustawianiu mebli tylko przy ścianach bez większej ingerencji w bardziej środkową przestrzeń pomieszczeń. A to wielki błąd, ponieważ w ten sposób znacznie zawężamy zbiór konfiguracji funkcjonalnych. Tendencja taka dotyczy zarówno strefy dziennej jak i stref bardziej wyspecjalizowanych we wnętrzach jak kuchnia, łazienka, pralnia. W ten sposób generowana jest tak naprawdę pusta przestrzeń, która mogłaby zostać zaaranżowana bardziej efektywnie.
Oczywiście jak we wszystkim zalecany jest umiar bo łatwo można zagracić wnętrza, a przecież nie w tym rzecz. Dodanie np. sofy w salonie która będzie bardziej na środku bardziej usystematyzuje podstrefy pomieszczenia, które będą bardziej przytulne, jeśli pod względem wymiarów traktów komunikacyjnych jest to możliwe. W łazience lub toalecie zaplanowanie wydzielonej ścianki pośrodku, może umożliwić zastosowanie większej ilości sprzętów i wyposażania w tych pomieszczeniach. Warto w związku z tym, pomyśleć o wnętrzu zdecydowanie mniej szablonowo bo dużo można na tym ugrać i uniknąć tego jednego z 10 błędów w projektowaniu wnętrz.
Dekoracja okien nie spójna z resztą aranżacji wnętrz
Jednym z następnych błędów z listy jest traktowanie okien we wnętrzach jako jedną z ostatnich elementów, którymi trzeba się zająć. Co z tego, że wygoda, styl wnętrza jest super kiedy brak odpowiedniej dekoracji okien będzie stanowiło wyraźnie zauważalny dysonans i nie będzie spójne z resztą aranżacji. Są projekty np. nowoczesne i minimalistyczne gdzie wręcz niewskazane jest dekorowanie okien czymkolwiek i często wystarczą najprostsze rolety. Naprzeciw temu istnieje także wyraźna grupa wnętrz, gdzie bezwzględnie trzeba okno należycie udekorować, aby nie zaburzyć projektu wnętrz jako całości. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy dekorację okien we wnętrzach należy wliczać do 10 błędów w projektowaniu wnętrz proszę popatrzeć na zdjęcie z realizacji projektu wnętrza mieszkania w stylu industrialnym autorstwa pracowni- czasami mniej znaczy dużo więcej.
Nadmiernie rozbudowane wzory i przeróżne inne formy często będące efektem przypadku na tkaninach firan i zasłon to zdecydowanie zbyt mocna postać udekorowania okna. Dużo lepsze rozwiązanie to jednolite firany i zasłony, które będą dostojnie wyglądały i na pewno lepiej komponowały się z całością. Kolejną kwestią jest odpowiednia długość tkanin przy oknie, firany i zasłony powinny delikatnie dotykać do podłogi, tak by było widoczne nieznaczne załamania na powierzchni tkanin( min.0,5 cm niżej od poziomu podłogi ).
Jeśli okno jest bardzo istotnym elementem kompozycyjnym we wnętrzu wzory faktury i mocniejsze kolory tkanin powinny być dobierane dopiero na etapie wykończenia mieszkania lub domu, kiedy większość rzeczy jest już zakończona. Parapet nie powinien być nadmiernie zastawiony roślinami lub dekoracjami, które będą po pierwsze ograniczać ilość światła z zewnątrz, a po drugie będą przytłaczać na niewielkiej powierzchni parapetu.
Zbyt mały budżet na realizację projektu
Porady wnętrzarskie podczas realizacji projektu, mogą być naprawdę pomocne i praktyczne pod warunkiem właściwego budżetu. Nie ma się co oszukiwać, że jest to być może podstawowy czynnik decydujący o tym jak będzie przebiegał remont i jaki ostatecznie kształt będzie miało wnętrze. Jednym z bardzo kluczowych błędów z 10 błędów w projektowaniu wnętrz jest więc kwestia nieokreślenia budżetu. Nawet jeśli koncepcyjnie projekt wnętrza będzie zachwycał, to przy mocno przekroczonym budżecie jego blask zdecydowanie zblednie.
Zwyczajnie nie będzie możliwe wykonanie takiego remontu. W Internecie można znaleźć sporo analiz, które opisują jaki podczas realizacji projektów wnętrz należy założyć budżet minimalny, średni i pozwalający na nieco bardziej designerskie projekty. W dniu kiedy redaguję ten artykuł jest to zakres od około 1500zł za metr kwadratowy w wersji wykończenia ekonomicznej do około 2500zł /m2 w wariancie wykończenia na średnim poziomie oraz od 4000zł i wyżej przy projektach nowatorskich.
10 błędów w projektowaniu wnętrz podsumowanie
Na pewno można znaleźć wiele poradników, które opisują jak projektować wnętrza poprawnie i uniknąć opisanych przeze mnie najczęstszych 10 błędów w projektowaniu wnętrz. Nie jest moją intencją jednak aby opisane przeze mnie porady stosować w proporcji jeden do jednego i aby były to recepty na każdą sytuację.
Zależy mi bardziej na pobudzeniu myślenia podczas projektowania. Każdy projekt wnętrz jest inny i istnieją w nim zróżnicowane problemy w mniejszej i większej skali, które podejmując się realizacji zaprojektowania wnętrz samodzielnie musimy rozwiązać. 10 błędów w projektowaniu wnętrz można oczywiście traktować jako wskazówki, które w umiejętny sposób użyte pomogą w samodzielnym zaprojektowaniu wnętrz. Może być też tak, że nasz czas, który poświęcimy na projektowanie wnętrz okażę się jednak zbyt cenny. Wtedy korzyści wynikające z działania na własną rękę będą niewspółmierne do nakładu czasu i pracy. Warto w takim wypadku rozważyć zlecenie wykonania profesjonalnego projektu wnętrz pracowni architektonicznej.