alt

6 popularnych układów kuchni

category

Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Zapewne, każdy lubi kiedy przestrzeń do gotowania to kuchnia wygodna i funkcjonalna.  W tym artykule znajdziesz 6 popularnych układów kuchni. Jeśli wnętrze kuchni jest wygodne przygotowywanie posiłków to czysta przyjemność. Nie ulega wątpliwości że dla wielu osób gotowanie to pasja i hobby. Gotowanie jak każda inna czynność przypisana człowiekowi wymaga określonej przestrzeni i dokładnie tak samo jest z przestrzenią kuchenną. Można zaryzykować stwierdzenie że im bardziej wyrafinowany kucharz tym bardziej wyrafinowana powinna być kuchnia. Zobacz jak urządzić kuchnię wg preferowanego przez ciebie układu kuchennego.

Poznaj 6 popularnych układów kuchni

Zazwyczaj temat układu funkcjonalnego pojawia się kiedy stoimy przed wyzwaniem aranżacji własnej strefy kuchennej. Wtedy to analizujemy przeróżne możliwe kombinacje i ustawienia, aby jak najwięcej sprzętów zmieścić w dostępnej przestrzeni. Przy tym zadaniu oczywiście zastanawiamy się nad znalezieniem właściwej proporcji pomiędzy ilością miejsca na przechowywanie, sprzętami AGD oraz powierzchnią blatu roboczego. Dążymy do tego  aby zbudowana w ten sposób ergonomiczna kuchnia zapewniała maksimum komfortu podczas gotowania.

Okazuje się, że jest co najmniej kilka typowych układów funkcjonalnych kuchennych, które z powodzeniem możemy wykorzystywać i modyfikować. W tym artykule postaram opisać Wam 6 popularnych układów kuchni i wskazać wady i zalety każdej opcji.

Plan funkcjonalny kuchni przedstawia sposób wykorzystania dostępnego miejsca blatu roboczego oraz miejsc z funkcją przechowywania. Rzut z takim układem powinien tworzyć tzw. trójkąt funkcjonalny w przestrzeni kuchni. Wtedy możemy być pewni, że to miejsce to funkcjonalna kuchnia.

Układ kuchni w kształcie litery L.

Jednym z 6 popularnych układów kuchni jest plan zabudowy kuchennej w kształcie litery L i tworzy kąt prosty pomiędzy dwoma ciągami zabudowy meblowej poprowadzony wzdłuż ścian. Jest to najbardziej uniwersalne i wydajne rozwiązanie dające szerokie możliwości adaptacyjne dostępnej przestrzeni. Stworzona przestrzeń pośrodku jest otwarta nie kolidując z dodatkowymi funkcjami wprowadzonymi to tak zaprojektowanej kuchni. Bardzo często układ taki jest wykorzystywany jako aneks kuchenny powiązany bezpośrednio ze strefą dzienną za pomocą najczęściej strefy spożywania posiłków ( stół jadalni).

Uklad kuchni litera L

Zabudowa meblowa kuchni zaprojektowana w kształcie litery L doskonale sprawdzi się w małych i średnich pomieszczeniach. W większych wnętrzach może oznaczać to zbyt duże marnotrawstwo powierzchni wnętrza. Należy przy tym pamiętać, że dobry projekt wnętrz kuchni to nie tylko wymiary i ergonomia to także strona wizualna. Co z tego, że taka kuchnia będzie zaprojektowania idealnie co do 1 mm zgodnie z zasadami współczesnej ergonomii, trójkąta funkcjonalnego itd. jeśli będzie nudna lub niespecjalnie atrakcyjna dla oka.

Jakie są plusy i minusy projektowania kuchni w kształcie litery L:

Plusy:

  • jest to wydajny sposób na aranżację pomieszczeń małych i średnich
  • świetnie sprawdza jako zabudowa aneksu kuchennego powiązanego ze strefą dzienną
  • idealne rozwiązanie do przestrzeni narożnych
  • proste stosowanie zasad trójkąta funkcjonalnego
  • minimalna wymagalna przestrzeń do pracy przy blacie

Minusy:

  • raczej kompaktowy charakter kuchni dla osób, które wykorzystują kuchnie do gotowani sporadycznie lub średnio.
  • w dużych wnętrzach przy zbyt długich bokach litery L, poszczególne strefy mogą być oddalone od siebie za daleko i generować mniejszą lub większą dysfunkcję
  • dość masywna forma zabudowy kuchennej, która może być przytłaczająca w małych pomieszczeniach

Projekt wnętrza kuchnia w kształcie litery U

Zabudowa kuchenna zaprojektowana w kształcie litery U jest znakomita pod kątem dostępnej powierzchni blatu roboczego i miejsca na przechowywanie. Doskonale sprawdza w średnich i dużych wnętrzach. Jeśli ktoś potrzebuje kuchni bardziej obszernej z rozbudowanym wyposażeniem to jest to opcja idealna.

Projektując kuchnię w kształcie litery U należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy krawędziami blatów tj. minimum 120cm tak aby zapewnić wymagalną przestrzeń na ruch roboczy. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca układ kuchni w kształcie litery U może zawierać także wyspę kuchenną.

Niewątpliwe spora powierzchnia blatu roboczego umożliwia korzystanie z kuchni kilku osób w tym samy czasie co jest moim zdaniem główną zaletą takiego układu. Mieszkania i domy z większą ilością osób zapewne to docenią. Zabudowa kuchenna w kształcie litery U jest najczęściej umieszczona w przestrzeni bez jednej ściany, która jest otwarta na strefę dzienną lub jest ściana separująca z drzwiami.

Układ kuchni litera U

Moim zdaniem warto zadbać o to aby nie umieszczać drzwi do kuchni jeśli takie są przewidziane w ciągu zabudowy kuchennej. Takie rozwiązanie przerwie ciąg kuchenny znacznie pogarszając ogólną funkcjonalność kuchni. Generalnie kuchnia staje się coraz bardziej otwarta i we współczesnych projektach mieszkań i domów będzie to mało prawdopodobne, ale już w starszych budynkach dość częste.

Jakie są plusy i minusy  kuchni w kształcie litery U?

Plusy:

  • prosta obsługa dwóch lub kilku kucharzy w tym samym czasie
  • większe możliwości dotyczące ilości i konfiguracji rozmieszczenia sprzętu AGD
  • więcej dostępnej powierzchni blatu roboczego
  • praktyczna kuchnia
  • możliwość zastosowania wyspy kuchennej
  • łatwe stosowanie zasad trójkąta funkcjonalnego w kuchni
  • wydajna forma zabudowy meblowej jako aneks kuchenny

Minusy:

  • dostęp do szafek narożnych dolnych i górnych może być trudniejszy co wymaga zastosowania dedykowanych systemów meblowych dostępu do szafek narożnych np. Magic Corner
  • większe koszty zabudowy meblowej i blatu
  • bardziej oddalone od siebie stanowiska pracy
  • przy zbyt zwartej zabudowie kuchnia może wydawać się przytłaczająca i ciasna
  • minimalna odległość pomiędzy dwoma krawędziami przeciwległych blatów to 120cm.
  • Problematyczna lokalizacja okna budynku na jednej ze ścian z górnymi szafkami kuchennym

Kuchnia w kształcie litery G

Jest to rozbudowa wersja projektu wnętrz kuchni w układzie w kształcie litery U, najczęściej o dodatkową powierzchnię roboczą blatu roboczego, który znajduje się pomiędzy strefą dzienną a kuchenną. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego miejsca jako strefę do spożywanie posiłków w codziennym użytkowaniu przy znacznym odciążeniu stołu jadalni, który znajduje się w głębszym obszarze strefy dziennej. Blat roboczy kuchni jest podniesiony do wys. około 120cm w przypadku zastosowani stołków barowych, (hockerów) lub obniżony do wys. około 75cm standardowego stołu jadalni jeśli przewidziane są zwykłe krzesła. Oczywiście nie zawsze będzie to tak wyglądało bo przecież ten dodatkowy element zabudowy kuchni może być zaaranżowany w pełnej wysokości, wtedy będzie miała charakter bardziej prywatny

Układ kuchni litera G

Nie ulega jednak wątpliwości, że kuchnia zaprojektowana w kształcie litery G to także istotna propozycja układu z 6 popularnych układów kuchni, która  jest przede wszystkim adresowana do osób, którzy chcą wykorzystać każdy centymetr zabudowy kuchennej co nie jest wadą, tylko innym podejściem do tematu projektowania kuchni.

Jakie są zalety/ plusy i minusy kuchni w kształcie litery G

Plusy:

  • dodatkowe miejsce do pracy
  • blat roboczy w kuchni – większa dostępna powierzchnia blatu przy zastosowaniu półwyspu
  • wydajniejsze pod kątem funkcjonalnym powiązanie przestrzeni kuchni ze strefą dzienną
  • możliwość wygodnej pracy w kuchni kilku osób w tym samym czasie
  • więcej miejsca na sprzęt AGD i przechowanie
  • jeśli jest przewidziany półwysep podczas gotowania będziemy doświadczać związku z rodziną i gośćmi ze strefy dziennej
  • szczególnie polecany układ kuchni w przypadku większej ilości osób zamieszkujących dom lub mieszkanie, którzy korzystają z kuchni w tym samym czasie.
  • optymalne rozwiązanie dla osób, które dużo gotują

Minusy:

  • kuchnia może wydawać się za przytłaczającą ze względu na dużą powierzchnię zabudowy kuchennej
  • bardziej skomplikowany plan zabudowy kuchennej, którym trzeba dokładnie przemyśleć co gdzie ma się znajdować aby było wygodne podczas użytkowania
  • większa ilość szafek narożnych, dostęp do szafek narożnych dolnych i górnych może być trudniejszy co wymaga zastosowania dedykowanych systemów meblowych dostępu do szafek narożnych np. Magic Corner
  • Deficyt przestrzeni przy wchodzeniu i wychodzeniu z kuchni. Z tego powodu zalecane jest ostrożne i przemyślane projektowanie zabudowy pod kątem wygodnej komunikacji z innym strefami funkcjonalnymi domu lub mieszkania

Układ kuchni z jedną zabudowaną ścianą.

Aranżacje i projekty kuchni wyposażonej w zabudowę kuchenną na jednej ścianie to rozwiązanie powszechne w małych mieszkaniach i domach, w których przestrzeni na kuchnię nie zbyt wiele. Najczęściej kuchnia w tej formie tworzy aneks kuchenny wprowadzając znaczne oszczędności miejsca a także redukując do minimum koszty związane z realizacją. Często taka koncepcja jest w zupełności wystarczająca przez co udaje się zachować optymalny balans pomiędzy właściwą ergonomią, przestrzenią i funkcją oraz kwestiami estetycznymi.

Aby zapewnić wystarczającą powierzchnię blatu roboczego lodówka oraz gotowania i pieczenia w większości przypadków jest oddalona na skraj zabudowy. W tej konfiguracji pomiędzy tymi skrajnymi punktami znajduje się zlewozmywak. Tutaj warto dodać, że skrajne usytuowanie lodówki jeśli znajduje się przy ścianie wymaga blendy lub dystansu minimum od 5 do 10cm aby wygodnie ją otwierać. W strefie obróbki cieplnej przy płycie kuchennej wymagalna minimalna przestrzeń do ściany to zalecane 60cm.

Układ kuchni jedna ściana

Również zlewozmywak wymaga po swojej lewej i prawej stronie minimum 60cm blatu. Natomiast pomiędzy płytą a zlewem, który jest najbardziej używany fragmentem blatu to absolutne minimum 90cm!, zalecane 120cm i im więcej tym lepiej. Naturalnie w tym układzie nie można mówić o trójkącie, bo niby skąd on miałby się utworzyć. Są jednak zalecane minimalne wymiary pomiędzy sprzętami w kuchni, o których napisałem wyżej.

Rozwinięciem kuchni zabudowanej na jednej ścianie może byś wyspa kuchenna umieszczona naprzeciw ściany jeśli oczywiście jest na to dostępna przestrzeń. Mieszkańcy zyskują przez to naturalnie więcej miejsca do pracy. Należy jednak pamiętać o minimalnej odległości wyspy od frontów zabudowy kuchennej, która nie powinna być mniejsza niż 120cm. Nie bez znacznie będą także wymiary wyspy, która może ograniczać komunikację strefy kuchennej ze strefą dzienną.

Podsumowując, zdaję sobie sprawę z uniwersalnej cechy zabudowy kuchennej na jednej ścianie bo można ją „upchnąć ” dosłownie wszędzie. Tylko pytanie czy o to chodzi? Projekt wnętrz kuchni w tej formie we wnętrzach domów to moim zdaniem nieporozumienie. Natomiast tam gdzie rzeczywiście miejsca jest bardzo mało szczególnie w niewielkich mieszkaniach jest to jakaś alternatywa. Swoją drogą być może minimalizacja funkcjonalna przestrzeni kuchni jest naturalnym procesem i tak ma być a za jakiś czas zamiast lodówki, piekarnika i zlewu itp. będzie tylko mikrofalówka, która  jest już powszechna!!!

Zalety i wady układu kuchennego na jednej ścianie

Plusy:

  • ekonomiczna zabudowa kuchenna ze względu niewielkie rozmiary planowanej zabudowy oraz niewielkiej powierzchni blatu roboczego
  • Kompaktowy charakter kuchni idealnie sprawdzający się niewielkich wnętrzach
  • Łatwość zastosowania i aranżacji w otwartych przestrzeniach wnętrz jako aneks kuchenny
  • Przyjazna i elastyczna propozycja kuchni dla osób gotujących sporadycznie
  • propozycja znacznie redukująca wymaganą powierzchnię zabudowę kuchenną

Minusy:

  • ograniczone miejsce na przechowywanie i sprzęty AGD
  • niewiele miejsca do pracy na blacie roboczym
  • brak możliwości zastosowania trójkąta funkcjonalnego
  • kuchnie nie nadaję się dla osób, które dużo gotujących
  • nieodpowiednia dla mieszkań i domów z większą ilością mieszkańców
  • niekomfortowa obsługa kuchni przez więcej jak dwie osoby jednocześnie

Projekt kuchni na dwóch przeciwległych ścianach

Wiele aranżacji wnętrz nie zawsze skupia się na narożnym lokowaniu przestrzeni kuchennej. Często spotykanym rozwiązaniem z 6 popularnych układów kuchni jest kuchnia dwurzędowa czyli zabudowa kuchenna na dwóch przeciwległych ścianach  z przestrzenią komunikacyjną pomiędzy.

Układ kuchni dwie ściany