alt

Architektura wnętrz moda i styl

category

Felietony o projektowaniu wnętrz

author

Sebastian Rzymski

Architektura wnętrz stale ewoluuje i na dobre zagościła  m.in. w Polsce. W ostatnich latach wykończenie wnętrz mieszkania lub wnętrz domu korzystając z pomocy architekta wnętrz stało się bardzo modne i spopularyzowane.  Duża grupa społeczeństwa  poprzez zaprojektowanie wnętrz swojej osobistej przestrzeni mieszkalnej wyraża w ten sposób swoje zdolności twórcze i emocje.

Jeśli popatrzeć na zjawisko wzrostu zainteresowania dekorowaniem i upiększania wnętrz z dalszej perspektywy szczególnie  historycznej to człowiek zawsze starał się wprowadzać jakiś dekor i coś upiększać.  Wystarczy popatrzeć na pradawne malowidła naskalne co jest dobitym dowodem na olbrzymią potrzebę człowieka do ozdabiania najbliższego otoczenia.   Poza tym chęć wyrażenia siebie  za pomocą wyglądu wnętrza, w którym mieszkamy jest tylko jedną z dostępnych metod, bo jest ich znacznie więcej.

Wnętrze jako oaza spokoju

Znaczący wzrost  tempa życia przeciętnej jednostki społecznej  spotęgował potrzebę  stworzenia własnej  najbliższej przestrzeni jak dom czy mieszkanie. Wnętrze domu lub mieszkania stało się dla nas synonimem  prywatnej strefy odpoczynku.  Z tego powodu to jak wygląda nasze najbliższe otoczenie prywatne (wnętrza) jest coraz bardziej istotne. W związku z tym można śmiało założyć, że wiele osób percypuje lokal mieszkalny lub dom jako jeden z wyróżników zamożności i statusu społecznego oraz stylu życia.

Popularność korzystania z usług architekta wnętrz jest tego naturalną konsekwencją ponieważ z powodu wspomnianego szybkiego tempa życia nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu aby zająć się zaprojektowaniem wnętrz samodzielnie. Po drugie trendy we wnętrzach nieustannie się zmieniają i nie każdy jest w stanie za tym nadążyć, a przecież zależy nam tym aby być stylowym i modnym.

Architektura wnętrz to nie tylko pomysły i kreatywność

Sprowadzenie jednak terminu projektowania wnętrz wyłącznie do procesu twórczego czyli tworzenia jedynie koncepcji to zbyt duże uproszczenie. Jest to nieporównanie bardziej rozbudowana tematyka pozornie tylko sprowadzająca się do pracy architekta wnętrz.

Dzieje się tak ponieważ tuż po zakończeniu projektu wnętrz i przekazaniu go inwestorowi nadchodzi etap realizacji, który angażuje w ten proces wielu specjalistów z różnych dziedzin.

Warto uświadomić sobie, że podczas realizacji projektu wnętrz w zadaniu tym uczestniczy cały zespół ludzi, którzy najczęściej się nie znają i współpracują ze sobą po raz pierwszy. Praca tak wielu osób podczas realizacji wymaga koordynacji międzybranżowej i solidnego zaangażowania. Dlatego wiele inwestorów preferuje powierzenie tego zadania architektowi, który może nadzorować przebieg wszystkich prac realizacyjnych, usługa taka nazywana jest zazwyczaj jako projektowanie wnętrz z nadzorem autorskim.

Jeśli żyli byśmy w idealnym świecie, wszystko również było by idealne. Niestety tak nie jest i wystarczy jeden mały błąd popełniony przez któregoś z wykonawców i mamy problem gwarantowany. W przeciwieństwie do „grubszych” prac budowlanych margines błędu w przypadku przeprowadzania remontu mieszkania lub domu od wewnątrz jest dużo mniejszy i mówimy tu bardzo często o jednostkach mierzonych w milimetrach! Kto nie zauważy szpary w ścianie lub blacie szerokości 5mm? (pytanie retoryczne)

Wszystko to razem pochłania olbrzymie ilości czasu na planowanie, rozwiązywanie problemów na budowie, szukanie i wdrażanie dostępnych rozwiązań technicznych , nadzór nad jakością i zgodność prac z projektem wnętrz.

Architekt wnętrz to nie dekorator wnętrz

Być może wiele osób projektowanie wnętrz będzie wyłącznie kojarzyć z dekorowaniem, które jest bardzo dalekie od profesjonalnej usługi jaką jest projektowanie wnętrz.

To zdecydowanie karykaturalne przedstawienie tej usługi i nie polega napiszę trochę złośliwie na „wstawianiu wazoników oraz zasłonek i kwiatków”. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jest taka profesja jak dekorator wnętrz lub termin, którego osobiście nie akceptuje tj:” wizażysta, stylista wnętrz”. Najczęściej takie usługi świadczą osoby z niewielkim doświadczeniem skupiając się głównie na estetycznych często czysto dekoracyjnych kwestiach.

Wnętrza są w budynkach, o których trzeba posiadać chociaż minimalną wiedzę. Dodam jeszcze, że od razu się takiej wiedzy po kilkumiesięcznym  a nawet rocznym kursie nie zdobędzie. Żeby nie było, że jestem gołosłowny to jest na świecie stowarzyszenie, które skupia właśnie architektów wnętrz i jasno jest tam opisane na czym polega profesjonalne projektowanie. Piszę o tym nie dlatego, żeby zdyskredytować amatorów, którzy zajmują się zarabiając pieniądze bo nie widzę w tym nic niewłaściwego. Zwracam na to uwagę aby wyraźne rozróżnić hobbystyczne podejście do tematu projektowania wnętrz od zawodowego. Wpływa to oczywiście na koszt usługi,  która raczej ma charakter luksusowy i wymaga w profesjonalnej odsłonie znacznego nakładu pracy  i wiedzy.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz (International Design Association)  do głównych zadań architekta wnętrz należy:

  • przeprowadzenie wywiadu z klientem w celu przeanalizowania jego potrzeb i celów pod kątem zaprojektowania wnętrz
  • przygotowanie wstępnego planu funkcjonalnego i koncepcji estetycznej wnętrz
  • opracowanie  dokumentacji technicznej wszelkich planowanych zmian, materiałów wykończeniowych, instalacji, sprzętów oraz mebli
  • kooperacja w ujęciu wielowymiarowym z wykonawcami z różnych dziedzin m.in. inżynierami budownictwa, architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych oraz elektrycznych)
  • nadzór nad budżetem , terminami i  przebiegiem prac wykonawczych podczas realizacji projektu wnętrz

Budownictwo i wnętrza

Budownictwo i architektura to szeroka i zaawansowana tematyka, którą zgłębia się latami ucząc się przeróżnych zawiłości i jednostkowych przypadków. Bardzo często znajomość konstrukcji i technologii wykonania budynku już na samym początku determinuje dalsze działania w procesie projektowania wnętrz. Ktoś może powiedzieć, że każdą ścianę działową można wyburzyć i do tego nie jest potrzebny architekt. Proszę mi wierzyć tak nie jest i wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, gdzie taka operacja byłaby niewskazana. Nie chcę jednak za bardzo wnikać w kwestie czysto budowlane, bo to jak napisałem wcześniej rozbudowany temat. Nie mniej to jaka jest konstrukcja budynku podpowie jakie są maksymalne możliwe zmiany do wprowadzenia wewnątrz budynku.

Sztuka w aranżacji wnętrz

Byłbym jednak hipokrytą, gdybym aranżacje wnętrz sprowadzał wyłącznie do technicznych kwestii. Pewnie, że tak nie jest. Projektowanie wnętrz to także znajomość sztuki, psychologii i estetyki, która są także szerokimi pojęciami i również wymają wielu lat nauki i praktyki. Z tego powodu znam osobiście sporo osób, które są absolwentami ASP i prowadzą autorskie pracownie projektowe.

Od czego się zaczyna projekt wnętrz?

Projektowanie wnętrz rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu z inwestorem i ustaleniu w jaki sposób mają być wykorzystywane wnętrza.  Jeśli będą to wnętrza mieszkalne w domu lub mieszkaniu to istotne jest ile osób  będzie korzystać z dostępnej przestrzeni.