alt

Trójkąt funkcjonalny w kuchni

category

Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Czym jest trójkąt funkcjonalny w kuchni? Co ma wspólnego gotowanie z architekturą i wnętrzami? Czy zdarzyło się wam w trakcie gotowania stwierdzić, że jakiś ruch, czynność jest z jakiegoś powodu niewygodna. Wykonanie jednego z niezbędnych manewrów podczas przygotowywania posiłków może w wielu przypadkach nas przyprawić o zawrót głowy i z przyjemnego „pichcenia” przeobrazić się w udrękę. Postaram się wyjaśnić o co w tym chodzi i kiedy możemy mówić, że kuchnia jest naprawdę wygodna.

Podstawowa zasada trójkąta roboczego w kuchni

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że właściwie poruszamy się w przestrzeni kuchni pomiędzy trzema strategicznymi punktami tzn.: zlewem, płyta kuchenną/piekarnikiem, lodówką. Punkty te według teorii w idealnej konfiguracji tworzą tzw.:” trójkąt funkcjonalny”, który znany jest już od dziesięcioleci bo wymyślony na początku XX wieku. Chociaż pojęcie kuchni bardzo się zmieniło od tego czasu to zasady definiujące trójkąt funkcjonalny w kuchni obowiązują do dziś. Trójkąt funkcjonalny w kuchni Co to jest trójkąt roboczy w kuchni? W skrócie według teorii każdy bok trójkąta powinien mieć od 120cm do około 270cm. Suma wszystkich boków trójkąta nie powinna być mniejsza niż około 390cm i większa niż 780cm. W ten sposób określone są minimalne i maksymalne zależności wymiarowe pomiędzy głównymi obszarami kuchni, które nie mogą być ani za duże ani za małe. Ciąg roboczy w kuchni musi być wygodny.

Zlew lodówka kuchenka, czym jest trójkąt roboczy?

Jak ustawić ciąg roboczy w kuchni? Można też przyjąć, że boki trójkąta odzwierciedlają ruch w kuchni, który tworzy ruch obrotowy pomiędzy zadaniami do wykonania podczas przygotowywania posiłków. Pomiędzy miejscem na gotowanie( płyta kuchenna, piekarnik), a lodówką czyli funkcją związaną z przechowywaniem oraz ostatnią strefą jaką jest zlewozmywak (wstępne obróbka ).

6 układów kuchniWspółczesne zmiany w przestrzeni kuchennej

Ktoś może jednak zadać pytanie co w sytuacji kiedy w kuchni planowana jest zmywarka, suszarka do naczyń i np. oddzielenie piekarnik i płyta kuchenna, mikrofala? Jest to bardzo dobre pytanie, ponieważ rzeczywiście takie funkcje są obecnie powszechne i nie są one jasno opisane w teorii projektowania wnętrz kuchni zgodnie z zasadami trójkąta funkcjonalnego. Moim zdaniem, aby sobie z tym poradzić można przyjąć zasadę nadrzędną, która dodatkowe czynności takie jak dostęp do zmywarki, oddzielnego piekarnika i mikrofali np. w tzw. słupku będzie zawierać pomiędzy wierzchołkami trójkąta. Zadania te można wykonać pomiędzy tymi strategicznymi w sposób wygodny. Tak naprawdę tych czynności jest znacznie więcej bo przecież jest bardzo wiele różnych sposób wykorzystania blatu kuchennego, na którym mogą znajdować się sprzęty dodatkowe np. krajalnica, ekspres do kawy, pojemniki na przechowywanie itp… Loftowy klimat - Mieszkanie w stylu loft w Warszawie - 48m2Sam dostęp do szafek górnych i tych umieszczonych pod blatem zapewnia aranżację kuchni w sposób elastyczny i dopasowany do indywidualnych preferencji – to także dodatkowe czynności, zadania, które powinny znaleźć się pomiędzy wierzchołkami trójkąta funkcjonalnego. Bardzo dobrze w tym miejscu podzielić sobie kuchni na strefy robocze tj. strefę pieczenia powinna być wyposażona w możliwie najłatwiejszy dostęp do akcesoriów z tym związanych. Tak samo jak strefa przygotowywania- wstępnej obróbki, strefa na przechowywanie produktów spożywczych itd.

Funkcjonalna przesada, pomieszczenie kuchni jak najbardziej też może być przeładowane

Generalnie jestem umiarkowanym entuzjastą rozwiązań funkcjonalnych w kuchni, które zakładają że im więcej przegródek, szuflad i schowków tym lepiej. Moim zdaniem trudno jest się nauczyć obsługi takiej kuchni i ciężko jest zapamiętać co gdzie się znajduje, ponieważ większość czynności wykonujemy automatycznie wykorzystując między innymi pamięć mięśniową. Zasady stosowania trójkąta funkcjonalnego w kuchni mogą nieznacznie być naginane bo czasami nie da się go zastosować w przestrzeni, którą dysponujemy do aranżacji kuchni. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że wnętrze takiej kuchni będzie mniej wygodne. W kuchni spędzamy mnóstwo czasu i warto zaprojektować tą strefę staranie zgodnie z obowiązującymi zasadami współczesnej ergonomii. Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi ze stosowania trójkąta funkcjonalnego ważne są też inne parametry takiej jak: odpowiednia wysokość blatu roboczego czy dobre oświetlenie. Jest to jednak osobny temat, na który też napiszę kilka słów w osobnym artykule.

Podsumowanie trójkąt funkcjonalny w kuchni

Podsumowując nie dajmy się zwieźć pięknym stylizacjom wnętrz kuchni, które są niefunkcjonalne i mogą początkowo zachwycać. Wrażeniowe podejście do znalezionych inspiracji zabudowy kuchennej jest błędem, za który ostatecznie słono zapłacimy. Zabudowa kuchenna wymyślona jedynie na zasadzie atrakcyjnego wyglądu  bez analizy funkcjonalnego powiązania to zdecydowanie coś odwrotnego niż trójkąt funkcjonalny w kuchni. Po konfrontacji z realną przestrzenią skalą i zastosowanymi wymiarami bardzo często doświadczymy dyskomfortu podczas gotowania. Wprowadzanie zmian na tym etapie będzie wtedy kosztowne, dlatego tak ważna jest dogłębna analiza możliwych rozwiązań i wypracowanie optymalnego m.in. bazując na zasadzie projektowania wnętrz kuchni zgodnie z zasadami trójkąta funkcjonalnego. Mam nadzieję, że od tej pory projektowanie wnętrz kuchni będzie dużo prostsze  dla osób, które chcą się tego podjąć na własną rękę. Polecam artykuł o najczęściej wybieranych układach kuchennych wraz z charakterystyką, plusami i minusami każdej opcji m.in. (Artykuł 6 popularnych układów kuchni). Zobacz też 10 typowych błędów w urządzaniu wnętrz. Jeśli artykuł zainteresował ciebie i potrzebujesz pomocy w aranżacji wnętrz właśnie kuchni zapraszamy do kontaktu pracownią Mirage Studio Zobacz też artykuł powiązany z tym tematem – 6 najpopularniejszych układów kuchennych. Możesz też przejrzeć portfolio pracowni z projektami wnętrz, także aranżacjami kuchni

COMMENTS (1)

Comments are closed.