alt

Jak urządzić małe mieszkanie?

category

Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Mała przestrzeń mieszkania to wyzwanie dla osób, które właśnie są na etapie urządzania niewielkiego mieszkania. W tym artykule dowiesz się jak urządzić małe mieszkanie. 

Wiele posiadaczy takiej nieruchomości zapewne marzy aby jak najwięcej wykorzystać dostępnej przestrzeni i wykorzystać dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni lokalu. To moim zdaniem dobry kierunek i stosowne założenie bo dosłownie liczy się każdy centymetr!

Jak więc optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i jak urządzić małe mieszkanie, które będzie kompatybilne z zasadami współczesnej ergonomii?

Odpowiedź wcale nie jest jednak taka prosta i zależy moim zdaniem od indywidulanych potrzeb, w skrócie czego oczekujemy jako nowi mieszkańcy. Wiele osób zapewne oceni to jako banalne stwierdzenie, jednak wcale nie jest tak łatwo ustalić czego dokładanie wymagamy od mieszkania pod kątem funkcjonalnym.

Często się z tym spotykam na wstępnej rozmowie o projekcie, na której próbujemy wspólnie to ustalić z klientem.

Stwórz otwartą przestrzeń

Zapewne część osób będzie cenić sobie maksymalnie otwartą przestrzeń co można łatwo osiągnąć wyburzając np. ściany działowe lokalu. W ten sposób mieszkanie będzie wydawać się bardziej przestronne i otwarte. Można jeszcze spotęgować efekt powiększenia stosując subtelne jasne kolory ścian oraz wyposażenia, które będzie dużo przyjemniejsze dla oka i będzie stanowiło jedynie tło wnętrz.

Nie powinien nikogo dziwić fakt przytłoczenia ciężkimi kolorami i kontrastami szczególnie w ciasnych wnętrzach, w których czujemy się mniej komfortowo niż w pomieszczeniach jasnych i dobrze oświetlonych. A jednak spotykam dość często takie mieszkania, które wystarczyłoby tylko przemalować na jasne kolory aby osiągnąć zauważalną poprawę odbioru wnętrz mieszkania.

Sprawdź wymiary wyposażenia 

Prawdopodobnie druga grupa będzie dążyć do aranżacji mieszkania skupiając się głównie na funkcjonalnych aspektach lokalu i ściśle dopasowując przestrzeń wnętrz do swojego stylu życia. Przestrzeń do pracy, miejsce do przygotowywania posiłków i jedzenia, strefa dzienna, miejsce na odpoczynek i higienę osobistą to funkcjonalna subtelna układanka w mieszkaniu. Sposób wykorzystania przestrzeni we wnętrzach wynika z naszych doświadczeń, przyzwyczajeń, nawyków, wychowania i wielu wielu innych czynników…,które podkreślam to bardzo wpływają na to jak wygląda kuchnia, salon, sypialnia czy łazienka.

Osoby ceniące sobie przede wszystkim funkcjonalność mieszkania powinny skupić się na wymiarach poszczególnych elementów wyposażenia, które uważają za konieczne i zweryfikować ich potencjalne miejsce docelowe pod kątem wygody w użytkowaniu. Czym jest ogólnie pojęta wygoda we wnętrzach i tematyka współczesnej ergonomii we wnętrzach to temat rzeka…znacznie wykraczająca poza zakres tego artykułu.

W dużym uproszczeniu można przyjąć zasadę, zachowania minimalnej przestrzeni do obsługi wyposażenia mieszkania, aby mieć możliwość swobodnego przemieszczania się i wykonywania ruchów. W sieci można znaleźć mnóstwo diagramów i rys. z minimalnymi wymiarami do obsługi sprzętów np. w kuchni, łazience itp.

Doświetl mieszkanie naturalnym światłem

Niezależnie od tego, z którą grupą bardziej się utożsamiamy warto też, rozwinąć tematykę oświetlenia w architekturze wnętrz. Pomimo tego że projektanci wzornictwa przemysłowego prześcigają się w tworzeniu nowych modeli lamp, żyrandoli, kinkietów i różnego rodzaju form oświetlenia sztucznego nic nie zastąpi naturalnego oświetlenia !

Jest to ważne z punktu widzenia osoby, który zastanawia się jak zoptymalizować niewielkie mieszkanie. Jest to istotne ponieważ warto doświetlić mieszkanie jak to tylko możliwe naturalnym światłem z zewnątrz za pomocą okien. W związku z tym ciężkie zasłony oraz także ciężkie firany( takie też są), większe przedmioty dekoracyjne, rośliny na parapecie pomogą tylko w ograniczeniu drogi światła naturalnego przez okno.

Według mnie są to absolutne podstawy w kwestii optymalizacji wnętrz szczególnie małych mieszkań, które mam nadzieję ktoś z Was wykorzysta.

 

Leave a comment