alt

Jak urządzić małe mieszkanie? Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Jak urządzić małe mieszkanie 30 m?

category

Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Mała przestrzeń mieszkania to wyzwanie dla osób, które właśnie są na etapie urządzania niewielkiego mieszkania. W tym artykule dowiesz się jak urządzić małe mieszkanie. 

Wiele posiadaczy takiej nieruchomości zapewne marzy aby jak najwięcej wykorzystać dostępnej przestrzeni i wykorzystać dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni lokalu. To moim zdaniem dobry kierunek i stosowne założenie bo dosłownie liczy się każdy centymetr!

Jak więc optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i jak urządzić małe mieszkanie, które będzie kompatybilne z zasadami współczesnej ergonomii?

Odpowiedź wcale nie jest jednak taka prosta i zależy moim zdaniem od indywidulanych potrzeb, w skrócie czego oczekujemy jako nowi mieszkańcy. Wiele osób zapewne oceni to jako banalne stwierdzenie, jednak wcale nie jest tak łatwo ustalić czego dokładanie wymagamy od mieszkania pod kątem funkcjonalnym.

Często się z tym spotykam na wstępnej rozmowie o projekcie, na której próbujemy wspólnie to ustalić z klientem.

Stwórz otwartą przestrzeń

Zapewne część osób będzie cenić sobie maksymalnie otwartą przestrzeń co można łatwo osiągnąć wyburzając np. ściany działowe lokalu. W ten sposób mieszkanie będzie wydawać się bardziej przestronne i otwarte. Można jeszcze spotęgować efekt powiększenia stosując subtelne jasne kolory ścian oraz wyposażenia, które będzie dużo przyjemniejsze dla oka i będzie stanowiło jedynie tło wnętrz.

Nie powinien nikogo dziwić fakt przytłoczenia ciężkimi kolorami i kontrastami szczególnie w ciasnych wnętrzach, w których czujemy się mniej komfortowo niż w pomieszczeniach jasnych i dobrze oświetlonych. A jednak spotykam dość często takie mieszkania, które wystarczyłoby tylko przemalować na jasne kolory aby osiągnąć zauważalną poprawę odbioru wnętrz mieszkania.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stworzenie poczucia przestrzeni i przestronnego wnętrza. Jak to zrobić? Skorzystaj z pomysłów na otwartą przestrzeń. Połączenie salonu, kuchni, jadalni i przedpokoju w jedno to klucz do sukcesu i zachowania stylowego charakteru wnętrza. Zabieg ten szczególnie polecany jest singlom lub parom, które posiadają własną sypialnię i nie muszą aranżować miejsca do spania w salonie. Po drugie, obowiązuje prosta i jasna zasada – im mniej ścian, tym więcej miejsca możemy bezpiecznie wykorzystać. Co więcej, dzięki temu zabiegowi każda powierzchnia będzie w pełni oświetlona światłem wpadającym z okien.

Wystarczy odrobina wyobraźni i niecodzienne pomysły, aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń – najlepszym przykładem jest poniższa aranżacja. Czasem wystarczy postawić na sprytne meble modułowe, innym razem wiszące organizery czy pojemne wysuwane półki – wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań domowników.

Aranżując małe powierzchnie, łatwo jest przeciążyć je przedmiotami, przez co przestrzeń staje się ciaśniejsza i mniejsza niż jest w rzeczywistości. Odpowiadając na pytanie, jak zaaranżować małe mieszkania – należy powiedzieć, że w pierwszej kolejności należy unikać przeładowania. Główny problem polega na tym, że trzeba uwzględnić jakiś sprzęt. Dlatego przed umeblowaniem małej przestrzeni warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz, z czego możesz zrezygnować, gdy masz za zadanie umeblować małe mieszkanie, przestrzeń musi być idealnie zaaranżowana, a nawet położenie szuflad powinno optycznie wyglądać ukrywając je natychmiast Lampy umieszcza się bezpośrednio przy ścianie – lub pod skarpą, jeśli takie występują w danym mieszkaniu.

Jak urządzić małe mieszkanie- Porada stwórz otwartą przestrzeń

Sprawdź wymiary wyposażenia 

Prawdopodobnie druga grupa będzie dążyć do aranżacji mieszkania skupiając się głównie na funkcjonalnych aspektach lokalu i ściśle dopasowując przestrzeń wnętrz do swojego stylu życia. Przestrzeń do pracy, miejsce do przygotowywania posiłków i jedzenia, strefa dzienna, miejsce na odpoczynek i higienę osobistą to funkcjonalna subtelna układanka w mieszkaniu. Sposób wykorzystania przestrzeni we wnętrzach wynika z naszych doświadczeń, przyzwyczajeń, nawyków, wychowania i wielu wielu innych czynników…,które podkreślam to bardzo wpływają na to jak wygląda kuchnia, salon, sypialnia czy łazienka.

Osoby ceniące sobie przede wszystkim funkcjonalność mieszkania powinny skupić się na wymiarach poszczególnych elementów wyposażenia, które uważają za konieczne i zweryfikować ich potencjalne miejsce docelowe pod kątem wygody w użytkowaniu. Czym jest ogólnie pojęta wygoda we wnętrzach i tematyka współczesnej ergonomii we wnętrzach to temat rzeka…znacznie wykraczająca poza zakres tego artykułu.

Poszukując odpowiedzi na pytanie jak urządzić małe mieszkanie w dużym uproszczeniu można przyjąć zasadę, zachowania minimalnej przestrzeni do obsługi wyposażenia mieszkania, aby mieć możliwość swobodnego przemieszczania się i wykonywania ruchów. W sieci można znaleźć mnóstwo diagramów i rys. z minimalnymi wymiarami do obsługi sprzętów np. w kuchni, łazience itp.

Jakie wymagania musi spełniać takie wnętrze? Aby swobodnie poruszać się pod antresolą, odległość od podłogi do spodu antresoli musi wynosić co najmniej 200 cm. Pozostałe 20cm to grubość antresoli i ramy łóżka nad materacem. Osoba siedząca na łóżku musi mieć co najmniej 90 cm wzrostu. W sumie daje to wysokość wnętrza co najmniej 320 cm. Wtedy też warto zastanowić się nad prawidłowym rozplanowaniem gniazdek elektrycznych i innych źródeł oświetlenia nad antresolą.

Praktyczne drążki, haczyki i półki mocowane na wolnych fragmentach ściany pozwalają mieć pod ręką najpotrzebniejsze przedmioty, takie jak noże, szpatułki czy patelnie, przy jednoczesnym zachowaniu porządku na kuchennym blacie. Przestrzeń kuchenną możemy oddzielić od salonu składanym stołem – na przykład stolikiem z dwoma wysuwanymi blatami, co zapewni nam dodatkową praktyczną przestrzeń użytkową. Zapewniamy w nim tyle krzeseł, ilu mieszka w nim członków rodziny, dzięki czemu każdy czuje się, jakby miał swoje miejsce.

To wnętrze o precyzyjnie zaprojektowanej funkcji, w którym wykorzystujemy każdy centymetr, aby pomieścić niezbędne przedmioty, ale w taki sposób, aby przestrzeń była odczuwalna. Miękkie, zawsze szare kolory, mieniące się złoto…

Doświetl mieszkanie naturalnym światłem

Niezależnie od tego, z którą grupą bardziej się utożsamiamy warto też, rozwinąć tematykę oświetlenia w architekturze wnętrz. Pomimo tego że projektanci wzornictwa przemysłowego prześcigają się w tworzeniu nowych modeli lamp, żyrandoli, kinkietów i różnego rodzaju form oświetlenia sztucznego nic nie zastąpi naturalnego oświetlenia !

Jest to ważne z punktu widzenia osoby, który zastanawia się jak zoptymalizować niewielkie mieszkanie. Jest to istotne ponieważ warto doświetlić mieszkanie jak to tylko możliwe naturalnym światłem z zewnątrz za pomocą okien. W związku z tym ciężkie zasłony oraz także ciężkie firany( takie też są), większe przedmioty dekoracyjne, rośliny na parapecie pomogą tylko w ograniczeniu drogi światła naturalnego przez okno.

Układ małych mieszkań musi mieć perfekcyjny design i oświetlenie. Nie możemy zaciemniać najmniejszych zakamarków. Nie bójmy się lamp podwieszanych, wpuszczanych i natynkowych czy kinkietów ściennych. Odpowiednio dobrane mogą wpłynąć na estetykę wnętrza, jednocześnie powiększając jego przestrzeń.

Ważnym źródłem światła potrzebnego w małym mieszkaniu jest duże okno, które z drugiej strony wprowadza ograniczenia aranżacyjne. Dzięki rozwiązaniu Applied udało nam się je zgrabnie pominąć. Modułowe meble, które można łączyć według własnych pomysłów i potrzeb, aby stworzyć piękną i praktyczną ścianę telewizyjną.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Za pomocą kinkietów wpuszczanych, halogenów punktowych czy jednostek świetlnych LED, np. we wnękach w ścianie lub sufitach podwieszanych, można wyeksponować wybrane elementy wystroju wnętrza i optycznie powiększyć przestrzeń. Właściwe wykorzystanie światła w małym wnętrzu wzmocni wrażenie przestronności.

Nie przesadzaj ze zbyt mocnymi kolorami

Uważaj, aby nie pomylić zbyt wiele. Unikaj stylistycznego eklektyzmu. Mniejsze domy mogą nie być w stanie poradzić sobie z modą. To samo dotyczy kolorów – najlepiej ograniczyć ogólną paletę do 3 kolorów plus metaliczne (2 neutralne i mocniejszy odcień oraz metaliczny), takie jak szarości, czernie, zielenie i odcienie srebra lub beże, szarości, terakota i złote akcenty.

Jeśli chodzi o kolor, warto również pamiętać o wzorach, wybierając wzorzyste zasłony, dywaniki i tapicerkę, które mogą stworzyć wrażenie bałaganu. Dlatego staraj się oszczędnie wprowadzać wzór do małego wnętrza. Ciekawym pomysłem może być wprowadzenie do mieszkania 1-2, maksymalnie 3 kontrastowych kolorów, wokół których stworzysz aranżację własnego mieszkania.

Prezentowane przedmioty to kwintesencja modowego eklektyzmu. Projektant umiejętnie połączył różne wpływy wnętrzarskie, tworząc elegancką, harmonijną i niezwykłą całość. Jako wyjściowy kolor bazowy wybrał ciepły odcień szarości, który rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń, nie umniejszając jej komfortu. Mieszkanie zostało gruntownie wyremontowane, jednak na ścianach i sufitach zachowano oryginalne elementy sztukatorskie, dzięki czemu całość zachowała swój niepowtarzalny, klimatyczny charakter.

Unikaj przeładowania dekoracjami

Staraj się też unikać mocnych kolorów, zwłaszcza na suficie. To rozwiązanie może sprawić, że Twoje mieszkanie będzie wyglądało na znacznie niższe, niż jest w rzeczywistości. Nie maluj żadnych „nacięć” wzdłuż całej ściany. Najlepiej zachować spójność i postawić na jednolity kolor.

Podstawowe zasady: unikaj ścian. Aby doświadczyć większej przestrzeni wnętrza kawalerki, zrezygnuj z podziałów ścianami, ściankami działowymi, ekranami czy ekranami. Bez nich mała kawalerka byłaby bardziej przejrzysta i otwarta. Aby uniknąć nudnej aranżacji i wizualnie podzielić ją na część wypoczynkową, przygotowawczą i jadalną, wybierz kolor ścian lub ciekawą tapetę.

Choć dwie strefy salonu i aneksu kuchennego tworzą spójną całość, ważne jest, aby odpowiednio je od siebie oddzielić, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przepełnionego, a obie strefy zbytnio się nie zlewały. Wprowadzi to porządek i porządek w całym mieszkaniu. Najlepiej zrobić to ze stołem, który wydzieli dodatkową strefę – jadalnię. Alternatywnie można wykorzystać wyspy i podobne półwyspy oraz barki. Separacja często występuje również w postaci różnych materiałów w podłodze. Kuchnia ma podłogę wyłożoną kafelkami, a salon ma podłogę laminowaną, te dwa obszary są wyraźnie oddzielone.

Oceń różne opcje aranżacji małego mieszkania

Szukając pomysłów na małe mieszkanie, pamiętaj, że im mniej bałaganu, tym większe będzie wyglądało mieszkanie. Spośród przedmiotów dekoracyjnych wybierz te, które szczególnie chcesz wyeksponować, a następnie użyj pudełek i koszy do przechowywania, aby posortować i ukryć resztę. Dzięki temu pokój będzie wygodny, a jednocześnie wyeliminowany zostanie efekt bałaganu.

Urządzanie małego mieszkania to sztuka kompromisu – dzięki niemu można stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze w minimalistycznym stylu. Szukasz swojego pierwszego domu? Dowiedz się, jak krok po kroku kupić mieszkanie. Jeśli boisz się samodzielnie zaaranżować niewielką przestrzeń, wybierz mieszkanie pod klucz, które oferuje wielu deweloperów w Poznaniu lub innych dużych miastach lub na ich przedmieściach. Nie musisz więc remontować ani szukać ekipy remontowej, aby otrzymać mieszkanie swoich marzeń. Pozostało Ci tylko wprowadzić się!

Aranżacja małego mieszkania wiąże się z wieloma trudnościami. Właściciele kawalerek i mieszkań 40-50m często zastanawiają się, czy lepiej stworzyć kilka mniejszych stref, takich jak jadalnia, strefa relaksu, spania i pracy, czy też skupić się na bardziej przestronnych połączonych pokojach. Jeśli zależy nam na optycznie powiększeniu wnętrza, idealnym rozwiązaniem jest wybór salonu z aneksem kuchennym. Jeśli chcesz nieco oddzielić obszary od siebie, wybierz pustaki szklane lub dwustronne regały. Szukając mieszkania w Poznaniu lub innych miastach warto wybierać domy z dużymi oknami. W górnym pokoju można stworzyć antresolę jako miejsce pracy lub sypialnię.

Według mnie są to absolutne podstawy w kwestii optymalizacji wnętrz szczególnie małych mieszkań, które mam nadzieję ktoś z Was wykorzysta.