Ultramaryna i mosiądz – projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie

Obszerne i luksusowe mieszkanie, które śmiało zasługuje na miano apartamentu w wysokim standardzie. Wymagający projekt wnętrz apartamentu 200 m2 to wyjątkowa kombinacja współczesnych potrzeb użytkownika i jego zamiłowania do ponadczasowego stylu wnętrzarskiego Art Deco sprzed lat. 

Mieszkanie zlokalizowane jest w prestiżowej warszawskiej dzielnicy Mokotów,  w sąsiedztwie starannie zaprojektowanej i eleganckiej zabudowy wielorodzinnej.  Apartament składa się z obszernej przestrzeni dziennej ze strefą wypoczynkową oraz aneksem kuchennym i jadalnią oraz kilku sypialni, łazienek, sauny, gabinetu do pracy oraz dużego przedpokoju.

Ultramaryna i mosiądz - projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie - przedpokój

Po pierwsze szlachetne materiały, które ucieszą oczy każdego

Projekt ten wypełniony licznymi  charakterystycznymi dekorami i szlachetnymi materiałami wykończeniowymi. Nie mogło zabraknąć okładzin z kamieni naturalnych oraz powierzchni na ścianach wykonanych z drewnianych pionowych lameli i organicznych form na suficie.  We wnętrzu znajdują się wyraźne akcenty złota, mosiądzu,  naturalnego drewnianego forniru z drewna egzotycznego  i przestrzennych rozbudowanych form/instalacji takich jak np. oprawy oświetleniowe. 

Nie będzie nadużyciem, że wnętrza są bardzo nasycone ekskluzywnymi powierzchniami, które zachęcają do bliższego poznania struktury i zdefiniowania rzeczywistego koloru. Obszerny przedpokój na wstępie ma kamienną posadzkę z mocnymi rysunkiem usłojenia ułożoną w specyficzny symetryczny sposób z czterech elementów wyraźne podkreślając centralny układ tego pomieszczenia  oraz sufit ze sztukaterią w kształcie elipsy. W środku  elipsy znajduje się  klasyczny mosiężny żyrandol z długimi kloszami tubami z okresu świetności Art deco.  Wchodząc do apartamentu spotkamy się ze swoim odbiciem w postarzonym stylizowanym lustrem zdecydowanie słusznych rozmiarów.  Nakrycia można schować w zabudowanej szafie garderoby, która sprytnie wkomponowana jest w jedną ze ścian przedpokoju. Zabudowa szafy wnękowej jest wykonana w wysokim standardzie, są to m.in. lakierowane w macie ciemne fronty z  długimi masywnymi uchwytami wykonanymi ze szczotkowanego mosiądzu. Wisienką na torcie jest okrągła szmaragdowa pufa na mosiężnych drucianych nogach.

Ultramaryna i mosiądz - projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie - Przedpokój

Z przedpokoju bardzo kusi przestrzeń gabinetu właściciela oraz korytarz do strefy dziennej. W korytarzu zaaranżowano sufit z podwieszanych elementów o opływowym obrysie wykończonych  obwolutami ze szczotkowanego mosiądzu i ciemnej wnęki wewnątrz. Pomiędzy podwieszanymi elementami na suficie drogę do salonu oświetlą lampy tuby z kierunkowym ustawieniem światła, które przy okazji zaakcentują też wybrane obszary ścian udekorowane obrazami olejnymi.  W ciągu komunikacyjnym korytarz była odpowiednia ilość miejsca aby wkomponować wygodną kolejną szafę wnękową  tym razem jednak z bardziej wyrafinowanymi funkcjami w środku np. lodówka na wino, miejsce na mocniejsze alkohole itp. Fronty szafy to powierzchnie pokryte pionowymi drewnianymi lamelami, pomiędzy który znajdują się mosiężne płaszczyzny ze szczotkowanej blachy.

Ultramaryna i mosiądz - projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie - Jadalnia

Głębia ultramaryny zaklętej w niebieskich dodatkach w salonie.

Ultramaryna to niebiesko granatowy kolor, który idealnie komponuje się z brązem zresztą zupełnie w zgodzie z zasadami kompozycji kolorów na kole barw jako zestawienie dwóch kolorów dopełniajacych.  W tym wypadku z piękną podłogą wykonaną z prawdziwego drewnianego parkietu, który wypełnia praktycznie całą przestrzeń salonu i jadalni. Stefa dzienna to mocno rozbudowana przestrzeń z subtelnymi dekorami, formami i akcentami nawiązującymi do stylu Art deco. Salon podzielony został na dwa zasadnicze obszary tj. miejsce relaksu, odpoczynku, miejsce do oglądania tv, spotkań  oraz na strefę jadalni usytuowaną blisko aneksu kuchennego.

Strefa wypoczynkowa złożona jest  z  narożnej sofy wykonanej m.in. z szarej tkaniny i udekorowana granatowymi poduszkami. Tuż obok znajduje się oryginalny stolik w formie połowy kuli ze szklanym blatem i chromowanymi trzema walcowatymi nogami. Sofa jako wypoczynek jest “rozbudowana” o dwa duże obłe fotele z brązowym wykończeniem tkaninowym na zewnątrz i granatowym wewnątrz. Ściana bezpośrednio w strefie wypoczynkowej to pionowe drewniane lamele z blachą mosiężną pomiędzy oraz oryginalna szafka narożna wykonana na zamówienie, które to niejednego stolarza przyprawi o zawrót głowy bowiem jest trudniejsze w realizacji od typowych mebli prostymi kątami.  Szafka  tv w formie litery L jest rozbudowana o płynnie przechodzą linię frontów z pionowymi czarnymi lamelami  pod jasnym grubym blatem kamiennym z czarną intarsją na rancie.  Jak na strefę TV nie mogło też zabraknąć płaskiego ekranu, na ścianie pokrytej dekoracyjną farbą strukturalną imitującą szlachetną wyprawę tynkarską czyli wapienny stiuk wenecki.

Ultramaryna i mosiądz - projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie - Salon

 

Gotować każdy może nawet w ekskluzywnym aneksie kuchennym

Nawet w najbardziej luksusowym wnętrzu pewnych ludzkich przypadłości nie zmienimy, a jedną z nich na pewno jest potrzeba jedzenia. Warto więc aby jak na luksusowy apartament przystało znalazł się kącik do gotowania, bowiem jak się okazało  właściciel mieszkania to bardzo lubi. W związku z tym  jedna ze ścian została w całości zabudowana meblami kuchennymi w kolorze zgniłej zieleni lub bardziej smacznie w kolorze oliwkowym. Zaprojektowana fronty kuchenne z płycinami, które okalają wnękę z kamiennym jasnym blatem roboczym. Można by powiedzieć, że w zasadzie jest to dość pospolita nowoczesna aranżacja kuchni gdyby nie fakt zastosowania kamienia na całej powierzchni wnęki tj. na ścianie nad blatem, bokach szafek i na spodzie górnej szafek. Finezja taka ma jednak swoją ceną w dość dosłownym ujęciu, bowiem powierzchnia kamienia jest znaczna a sposób montażu wymagający. Ultramaryna i mosiądz - projekt kuchni apartamentu 200 m2 na Mokotowie - Aneks kuchennyGłównym celem było zaprojektowanie kuchni eleganckiej lecz prostej i dość powściągliwej w formie. Z tego powodu zabudowana została tylko jedna ściana z typowym wyposażeniem funkcjonalnym tj, lodówka w zabudowie, zmywarka, zlew, szuflady, wysuwy na przechowywanie większych rzeczy oraz słupek z wbudowanym ekspresem do kawy i piekarnikiem. Kropką nad i są oryginalne drewniane poziome walcowe uchwyty, które przypominają cygara.

Ultramaryna i mosiądz - projekt wnętrz apartamentu 200 m2 na Mokotowie - Aneks kuchenny

Opis projektu wnętrz:

Tekst w opracowaniu…