Jak się czujesz, gdy wchodzisz do domu, mieszkania lub innego wnętrza? W tym artykule dowiesz się czym jest psychologia koloru w aranżacji wnętrz i jak komponować kolory wnętrz. Czy czujesz spokój, który Cię otacza? Czy czujesz się pełen energii i gotowy na cały dzień? A może zauważasz napięcie przebiegające przez twoje ciało i po prostu chcesz uciec od otoczenia? Projektowanie wnętrz określa nastrój pomieszczenia, a jednym z integralnych elementów, które pomagają nadać ton, jest kolor. Nazywa się to psychologią koloru aranżacji wnętrz.
Czym jest teoria kolorów w projektowaniu wnętrz i o co w tym chodzi?
Kiedy myślimy o kolorze w odniesieniu do wystroju wnętrz, często zastanawiamy się, jak wygląda odcień. Oczywiście nie chcesz projektu, w którym kolory kolidują ze sobą. Ale musisz również rozważyć, w jaki sposób kolory, których używasz w pokoju, wpłyną na twoje samopoczucie.
W projektowaniu wnętrz psychologia koloru jest szkołą myślenia, która koncentruje się na wykorzystaniu koloru jako środka do stworzenia określonej atmosfery i nastroju. Odcienie są starannie dobrane, aby wywołać określoną reakcję emocjonalną i wprowadzić określony nastrój. Badania teorii kolorów przypisują określone nastroje do każdego odcienia, a także biorą pod uwagę różne czynniki, takie jak odcień, nasycenie i odcień.
Psychologia koloru jest przedmiotem badań od wieków. Kolor jest reprezentacją tego, jak nasz mózg i oczy postrzegają różne długości fal światła. Widmo to waha się od krótszych długości fal (niebieski lub fioletowy) do dłuższych długości fal (czerwony). Innymi słowy, nazywa się to tęczą.
Nauka o kolorze poczyniła wielkie postępy dzięki eksperymentom Izaaka Newtona w XVII wieku, których efektem było pierwsze koło barw, a później Johanna Wolfganga von Goethego, który w 1810 roku opublikował przełomową „Teorię kolorów”. jako pierwszy dogłębnie zbadał psychologiczne skutki kolorów i ich wpływ na ludzkie emocje.