alt

Jak wykonać efektowny projekt pokoju chłopca

category

Projektowanie wnętrz wiedza

author

Sebastian Rzymski

Dzieci odbierają i analizują przestrzeń inaczej niż dorośli i skupiają się na odmiennych elementach otaczającego świata co w kontekście tematyki aranżacji wnętrz dla dzieci jest istotne. Dzieci uczą się świata na podstawie tego czego dotkną, zobaczą, usłyszą itd. angażując wszystkie zmysły. Łatwo można dojść do wniosku, że im lepsze warunki poznawcze będzie miało dziecko tym rozwój ” małego człowieka” będzie efektywniejszy.

Pokój dziecka, dzieciństwo prawdopodobnie większości osób czytających niniejszy artykuł kojarzy się z barwnymi zabawkami i kolorami i różnorodnymi formami przestrzennymi. Co potwierdza tezę o wyraźnej potrzebie dziecka obcowania ze światem w pełnym zakresie poznawczym.

Czym różni się wnętrze dla dziecka do pokoju dla dorosłego?

Czym zatem różni się przestrzeń zaprojektowana dla dziecka? Przede wszystkim bardziej plastyczną i niejednorodną przestrzenią i zdecydowanie mniej powściągliwym podejściem do kolorów. Dorośli doskonale o tym wiedzą bo przecież sami byli dziećmi. Z jakiego powodu o tym piszę? Po pierwsze, projektowanie pokoju dziecka to inny rodzaj projektowania wnętrz, który niestety jest mocno wykrzywiony i zdeformowany oraz wzmocniony w miejscach, które odbiegają od podstawowej intencji projektowani wnętrz dla dzieci.

O czym jest artykuł? Postanowiłem napisać artykuł przybliżający tematykę projektowania wnętrza pokoju dziecięcego, aby zobrazować rodzicom, opiekunom swoich pociech, że projekt pokoju dziecięcego to coś więcej niż wstawienie łóżka w kształcie wyścigówki czy dinozaura.

Projekt pokoju chłopca i pokój dla dziewczynki – różnice.

Pokój chłopca będzie diametralnie różnił się od tego czym jest pokój dziewczynki. Wynika to w dużym stopniu od uwarunkować kulturowych, które determinują konkretny wzorzec społeczny uważany za normę przypisaną płci dziecka. Taki wzorzec stale ewoluuje i wywiera mocny wpływ na podział estetyki projektów pokoju dziewczynki i projektów pokoju chłopca. Sztandarowym przykładem jest np. popularyzacja koloru różowego lub delikatnych pastelowych barw wśród dziewcząt oraz kolorów mocniejszych i kontrastowych i bardziej agresywnych jak np. czerwony i czarny.

Oczywiście jest to uproszczony model , który w rzeczywistości jest dużo bardziej rozbudowany.

Nowoczesny projekt pokoju chłopcaNie mniej przestrzeń tworzona dla chłopca jest specyficzna i powinna być dopasowana do jego preferencji. Wnętrza projektu pokoju dla chłopca to kontrastowe zestawienie kolorów, to dodatki o skomplikowanych geometrycznych formach, to ponadprzeciętna estetyka wykończenia powierzchni z widoczną drobną strukturą, linie proste i krzywe oraz zabawa geometrią. Proste funkcjonalne rozwiązania. Warto jednak dodać, że bardzo duży wpływ na upodobnia dziecka mają rodzicie, którzy modelują jego poczucie estetyki. Chłopiec lub dziewczynka może coś lubić tylko dlatego , że jego najbliższe otoczenie to lubi.

Czy pokój chłopca zaaranżowany przez jego mamę w jasnych pastelowych kolorach to rzeczywiście projekt dziecięcego pokoju dedykowanego dla chłopca? Niestety pomimo najlepszych intencji rodzica to jedynie spełnienie jej oczekiwań względem tego jak wykonać projektu pokoju.

Projektowanie pokoju chłopca od czego zacząć?

W pytaniu sformułowanym powyżej jest pewna pułapka bowiem, ważne jest też w jakim wieku jest chłopiec. Aranżacja wnętrza pokoju chłopca bez podziału na klika grup wiekowych wrzucona “do jednego worka” to trudne zadanie. Wiele projektów aranżacji pokoi dziecięcych zapomina o tym, co skutkuje stworzeniem karykaturalnej stylizacji wystroju wnętrza pokoju.

Do mniej więcej 3 roku życia dziecka, można przyjąć założenie ogólne neutralności pomiędzy estetyką sypialni chłopca a estetyką sypialnia dziewczynki. Później się to definitywnie zmienia.

Kolejny etap od 4 lat do mniej więcej 13 roku życia to najbardziej kluczowy etap, który odgrywa największą rolę. Rozwijanie zainteresowań i wyraźne już kształtowanie się indywidulanych cech osobowości są w istotny sposób zespolone z przestrzenią prywatnej przestrzeni chłopca jaką jest jego sypialnia, miejsce do nauki, odrabiania lekcji, rysowania, zabawy, odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Dobrze zaprojektowany pokój dziecka pozwoli na prawidłowy i wielopoziomowy rozwój chłopca.

Ostatnim etapem jest czas dorastania czyli od 14 lat do dorosłości. Jest to także ważny etap, bowiem określone już dominujące cechy osobowe chłopca wzmacniają się a te mniej znaczące słabną. Jaki to ma związek z przestrzenią pokoju wtedy już nie chłopca tylko nastolatka? Olbrzymi, to wtedy już prywatna przestrzeń stopniowo wypełnia się elementami wyposażenia, funkcjami i dekoracjami, sztuką , które wybiera samodzielnie nastolatek. Cóż na tym etapie wpływ rodziców na nowoczesny pokój dziecka – nastolatka jest dużo mniejszy, jednak również znaczący.

Jak widać projekt pokoju chłopca oprócz aranżacji wnętrz jest też silnie powiązane z psychologią, bez której trudno jest rozważać czym jest idealny pokój dziecięcy i jasno zdefiniować np. pokój dla chłopca 5 lat.

Zainteresowania dziecka w kontekście wnętrza pokoju i wybranego stylu

Dobrym pomysłem na wstępnym etapie jest przyjrzenie się zainteresowaniom własnej pociechy i temu co lubi robić i jak spędzać czas. Moim zdaniem to wręcz niewyczerpalny rezerwuar na pomysły wymarzonych pokoi dziecięcych. Każde dziecko jest inne i inspirujące. Może syn lubi sport, a może jest młodym naukowcem, może uwielbia klocki, a może ma wyjątkową umiejętność grania np. na gitarze lub pianinie. Łatwo można zauważyć, że pomysły same wpadają do głowy a styl wnętrza pojawi się właściwe samoistnie. Ważne!!! Dzieci także nie lubią dyktatury. Przy projektowaniu pokoju dziecka ważne jest dużo bardziej zrozumienie i dialog. Jestem tatą dwójki córek, które są dla mnie źródłem inspiracji, pomysłów, mają swój temperament, styl, upodobania, także dziwactwa. Prawda, że ekscytujące :)?

Wszystkie pomysły są nic nie warto jeśli nie będzie się ich dało zrealizować. Pomieszczenie jest przeważnie definiowane przez trzy wymiary, szerokość, długość, wysokość, które koniecznie trzeba sprawdzić w naturze, aby określić wstępny plan funkcjonalny wyposażenia i wystroju wnętrza pokoju. Nawet najprostszy rysunek odręczny obrazujący rzut pokoju dziecka będzie dużo lepszy niż aranżacja w locie zakładająca, że to i owo się jakość wciśnie. Jeśli jest to duży pokój dziecięcy łatwiej wykonamy wystrój funkcjonalnego pokoju. Projekt funkcjonalny pokoju dziecka jest kluczowy, bo to na tym etapie nawet najbardziej profesjonalny architekt wnętrz analizuje co można zrobić z pomieszczeniem.

Używając slangu młodzieżowego, “wrzuć na luz” rzeczywiście warto jest to zrobić i dać się ponieść wyobraźni, tworząc wyjątkowy projekt pokoju. Nic na siłę! Ważniejsza jest wygoda niż nadęte sztywne trzymanie jakiejś wybranej inspiracji. Dziecięcy projekt lub pomysł tego co ma się znaleźć w środku to też atrakcyjna droga. Rozmowa z dzieckiem, może być cennym źródłem informacji na temat docelowego kształtu funkcjonalnego projektu pokoju.

Nie ulega wątpliwości, że pomocne okaże się wielu wariantów projektu, które umożliwią pełniejszy wgląd w alternatywne projekty układu pokoju.

Główne strefy i wyposażenia dziecięcego pokoju. Pokój chłopca urządzić można na wiele sposobów, kreując różne strefy funkcjonalne. Podstawową i obowiązkową strefą jest miejsce do spania i odpoczynku czyli wygodne łóżko, kolejną strefą jest szafa na ubrania, buty i osobiste rzeczy, następną miejsce do nauki w formie biurka, krzesła. Strefa wypoczynkowa powinna być rozszerzona o miejsce na zabawę czyli luźną przestrzeń na podłodze, którą można dość elastycznie dostosować do sytuacji, wybranej zabawy lub odwiedzin rówieśników. Idealnie jest kiedy przestrzeń jest na tyle duża, aby zapewnić miejsce na dodatkowy fotel, pufę lub miejsce np. konsolę do gier lub kącik do nauki gry na instrumencie muzycznym, miejsce do malowania itp.

Projekt pokoju dziecięcego dla chłopcaŚciany i dekoracje – projektowanie pokoju dziecka. Jak wynika z wcześniejszych akapitów, dobrze jest stworzyć projekt pokoju chłopca jako przestrzeń bardziej plastyczną i mniej oczywistą. W związku z tym w aranżacji przestrzeni pokoju doskonale sprawdzą się tapety. Ten dekoracyjny rodzaj okładzin ściennych oferuje bardzo łatwą i tanią możliwość montażu w zasadzie w dowolnym stylu i tematyce i kolorze, można nawet wykonać tapetę zaprojektowaną na zamówienie wg własnych wytycznych co jeszcze bardziej poszerza możliwości aranżacyjne.

Jaki dywan do pokoju chłopca , jaka lampa do pokoju chłopca

To częste pytania, które towarzyszą w procesie projektu pokoju. Są to jednak elementy które lepiej jest wybierać na samym końcu. Łatwo je wymienić np. jeśli zostały zakupione przez Internet i jest na to aż 14 dni. To wystarczająco dużo czasu, aby podjąć decyzję czy wybrana rzecz pasuje do całości. W dobie powszechności robienia zakupów przez Internet i współczesnych czasach projektowanie pokoju to duża wygoda i przyjemność.

Poradnik jak urządzić pokój dziecięcy chłopca

Cienka granica pomiędzy kiczowatą stylizacją a ciekawą aranżacją pokoju dziecięcego.

Bardzo łatwo jest obecnie wrzucić w Internet cokolwiek, także kiczowatą aranżację wnętrz pokoju dziecięcego i to bez większych konsekwencji dla takiego pseudo projektanta. Skutkami tego jest wysyp wszędobylskiej bylejakości i skrótowego pobieżnego traktowania tematu aranżacji wnętrz dla dzieci. Istotnie widząc po raz tysięczny powielony modelowy schemat jak urządzić pokój chłopca, można odnieść takie wrażenie.

W nowoczesnym dziecięcym pokoju warto być oryginalnym i skupić się na aranżacji, która odzwierciedla osobę dziecka. Nadmierna ilość kolorów i pstrokacizna też jest daleka od głównych zasad obowiązujących w urządzaniu dziecięcego pokoju. Łatwo takiej interpretacji aranżowania wnętrz dla dzieci ulec i przedobrzyć z nadmiarem barw tworząc tandetę. Jak sobie z tym poradzić?

Najlepsze nowoczesne pokoje dla dzieci to dbałość o harmonię i balans pomiędzy kolorami, wyposażeniem i osobowością dziecka. Pietyzm na tak szerokim polu to najlepsza rada jak zaaranżować pokój dziecku. Wnętrza pokoju dziecięcego nie koniecznie muszą być bardzo zespolone z resztą pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Oczywiście będzie super kiedy uda się wykonać taki projektu pokoju chłopcu, który wkomponuje się całość koncepcji. Można jednak odejść daleko od takiego zamierzenia.

Na etapie projektowania budynku architekci projekt pokoju traktują ogólnie bez zagłębiania się w szczegóły plan pomieszczenia.

Podstawowe zasady kompozycji przestrzennej wnętrza

Czy istnieją uniwersalne zasady jak urządzić pokój dziecięcy. I tak i nie.

Są ogólne zasady projektowania wnętrz, kompozycji stylów i kolorów, które mocno systematyzują i definiują nurty i kierunki jednak właśnie w ujęciu ogólnym. W przypadku pokoju dziecięcego powinna być brana pod uwagę wiele poziomów tego zadania. Więcej o ogólnych zasadach komponowania kolorów we wnętrzach można przeczytać tutaj.

Osoby, które czują smykałkę do aranżacji oczywiście podejmą się tego zadania samodzielnie,  natomiast pozostała grupę będzie interesowało wsparcie i projektowanie pokoju dziecka online.

Wygoda dziecka czy efektowna aranżacja dziecięcego pokoju.

Gotowe projekty pokoju moim zdaniem najbezpieczniej traktować jest jako inspiracje, które trzeba zweryfikować i skonfrontować z rzeczywistymi wymiarami pomieszczenia. Mnóstwo inspiracji i wnętrz pokoju dziecięcego dla chłopca można znaleźć na portalu Pinterest.com

Podsumowanie jak urządzić pokój chłopca w zgodzie z męską naturą

Po drugie tworząc projekt pokoju nie zapominajmy o potrzebach i zainteresowaniach chłopca. Najlepsze aranżacje pokoju zawsze to uwzględniają. Podczas aranżacji pokoju dziecięcego warto dobrać meble i dodatki, które nawiązują do predylekcji dziecka. Projekt mebli w przestrzeni chłopca jest prosty i praktyczny bez zbędnego detalu.

Aranżacja pokoju chłopcaPo trzecie, wymyślmy i przeanalizujmy różne warianty układu funkcjonalnego pokoju, nawet jeśli to ustawny pokój dziecięcy bezwzględnie należy to zrobić w przypadku małego pokoju dziecięcego. Ułatwi to dokładnie zobrazowanie wyposażenia pokoju dziecięcego.

Po czwarte, pamiętajmy o wieku dziecka , czym innym jest projekt pokoju młodzieżowego a czym innym pokój 8 letniego chłopca.

Po piąte, projekty przestrzeni dziecięcych różnią się zależności od płci dziecka. Przykład opisany już w tym artykule, jasnego i delikatnego pastelowego wnętrz dla chłopca, które pasuje do reszty wnętrz tylko niekoniecznie do upodobań chłopca. W pokoju dziewczynek ściany jak najbardziej stylizowane w ten sposób będą spełniać wszelkie kryteria jak powinien wyglądać piękny pokój.

Po szóste, pokój dziecka nie musi oznaczać pstrokacizny, która wywoła oczopląs. Profesjonalne aranżacje pokoju dziecięcego wykonuje się z dbałością o zapewnienie odpowiedniej harmonii i kompozycji kolorów i wyposażenia.

Po siódme, ważne są również aspekty techniczne projektu pokoju, takie jak instalacja elektryczna ,tj. plan oświetlenia i gniazd zasilających adekwatnych do układu funkcjonalnego pokoju. Aranżując pokój dziecka pamiętajmy o zapewnieniu różnorodnego światła we wszystkich projektowanych strefach pomieszczenia.

Po ósme, w pokoju chłopca przestrzeni nigdy nie jest za dużo, bo może być bardzo kreatywnie wykorzystana na zabawę. Nie ma więc sensu wciskania zbędnych mebli, które służą bardziej dekoracji niż rzeczywistej funkcji.

Efektownie urządzony projekt pokoju to zadbanie o te wypunktowane wyżej elementy. Mam nadzieję, że porady zawarte w artykule pomogą w samodzielnej aranżacji przestrzeni pokoju. Zawsze możesz też skorzystać z usług pracowni i kupić projekt pokoju, co łatwo zrobisz kontaktując się z nami. Jeśli interesują ciebie bardziej rozbudowane projekty wnętrz całego mieszkania lub przestrzeni domu sprawdź pełny zakres usług pracowni Mirage Studio.

Polecamy też, artykuły powiązane z tematyką aranżacji wnętrz w szczególności: